Doradca podatkowy jest zawodem prawniczym, zaliczanym do profesji zaufania publicznego. Z natury rzeczy doradca podatkowy jest powiernikiem tajemnic swoich klientów i gwarantuje im zachowanie pełnej poufności. Obowiązuje go tajemnica zawodowa, która może być uchylona tylko w nielicznych przypadkach ujętych w Kodeksie postępowania karnego.
Tajemnica zawodowa usankcjonowana prawnie
Art. 37 ust. 1 ustawy o doradztwie podatkowym z dnia 5 lipca 1996 roku zobowiązuje doradcę podatkowego do zachowania w tajemnicy wszelkich faktów i informacji, z których zapoznał się w związku z wykonywaniem zawodu. Obowiązek ten nie może być ograniczony w czasie. Taka sama tajemnica zawodowa obowiązuje przedstawicieli innych zawodów prawniczych, w tym notariuszy, adwokatów czy radców prawnych. Doradca podatkowy utrzymuje w tajemnicy dokumenty klientów oraz zachowuje ją także przy składaniu zeznań w postępowaniu karnym. W kolejnym ustępie tego samego artykułu, ustawodawca dodał, że doradca podatkowy nie może być przesłuchiwany jako świadek, co do faktów i informacji, które obejmuje tajemnica zawodowa. Wyjątek stanowi zwolnienie go z tajemnicy w trybie, jaki został określony odrębnymi ustawami.
Wśród powinności doradcy podatkowego wynikających z pełnionej przez niego funkcji, wymienia się również postępowanie zgodnie z przepisami prawa, ze złożonym ślubowaniem oraz z zasadami etyki zawodowej.
Kiedy doradca podatkowy jest zwolniony z zachowania tajemnicy zawodowej
Sąd lub prokuratura w czasie prowadzonego dochodzenia, mogą zwolnić doradcę podatkowego z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej, powołując się na art. 180 § 1 ustawy Kodeks postępowania karnego. W artykule tym wskazano, że osoby obowiązane do zachowania tajemnicy służbowej lub tajemnicy związanej z wykonywaniem określonego zawodu bądź funkcji mogą odmówić zeznań co do okoliczności, na które rozciąga się ten obowiązek, chyba że sąd lub prokuratura go zniosą. Taka procedura ma zastosowanie w przypadku, gdy zeznania doradcy podatkowego są absolutnie niezbędne dla dobra wymiaru sprawiedliwości, a okoliczność ta nie może być ustalona w żaden inny sposób, z zastosowaniem innych dowodów.
Uchylenie obowiązku zachowania tajemnicy służbowej przez doradcę podatkowego może dotyczyć także dokumentów, jakie są nią objęte.