Przepisy Kodeksu Pracy przewidują obniżenie czasu pracy o 8 godzin za każde święto, które przypada w innym dniu niż niedziela. Dzieje się tak zazwyczaj, wówczas gdy święto przypada w sobotę. W praktyce wygląda to tak, że wskazywany jest inny dzień wolny od pracy, celem zapewnienia odpowiedniej liczby godzin i dni pracy.
Wymiar czasu pracy pracownika w danym okresie rozliczeniowym oblicza się w następujący sposób:
-
poprzez mnożenie 40 godzin przez ilość tygodni w danym okresie rozliczeniowym,
-
sumując otrzymaną liczbę godzin oraz iloczyn 8 godzin i liczby dni, które pozostały do końca okresu rozliczeniowego, a przypadają od poniedziałku do piątku,
-
poprzez obniżenie wymiaru czasu pracy o 8 godzin za każde święto, które występuje w okresie rozliczeniowym i przypada w innym dniu niż niedziela.
Odmienny sposób liczenia wymiaru czasu pracy obowiązuje jedynie, jeżeli chodzi o ruch ciągły.
Przedstawiony sposób obliczenia wymiaru czasu pracy to podstawa planowania czasu pracy pracowników. Priorytetowym, jest przestrzeganie zasady przeciętnie pięciu dni w tygodniu pracy. Chodzi tutaj o to, aby wskazać w tygodniu jeszcze jeden dzień wolny (oprócz niedzieli). Wówczas, gdy tym dniem jest sobota, natomiast dni od poniedziałku do piątku są dniami pracującymi, to w takim przypadku każde jedno święto, które przypada w sobotę, powoduje powstanie wymogu wskazania jeszcze jednego dnia wolnego od pracy. Jeżeli taki dzień nie zostanie wskazany – jest to traktowane jako naruszenie obowiązującego w danym okresie wymiaru czasu pracy.
Sytuacja wygląda podobnie w firmach, gdzie organizacja czasu pracy przewiduje dodatkowo dni wolne od pracy inne niż sobota. Wówczas, jeżeli święta przypadną w inne dni niż niedziela, to potrzebnym jest sprawdzenie i dostosowanie czasu pracy do zapewnienia danej liczby dni i godzin pracy.
Jeżeli, zaistnieje sytuacja niezdolności do pracy pracownika z powodu choroby, w dniu świątecznym, który przypadał w sobotę i jednocześnie był dniem wolnym od pracy, to nie ma to wpływu na powinność wyznaczenia pracownikowi innego dnia wolnego od pracy za święto przypadające w sobotę.
Sytuacja wygląda odmiennie, jeżeli pracownik jest chory w dniu oddawanym za święto przypadające w sobotę – pracownik nie ma wówczas prawa do otrzymania innego dnia wolnego od pracy.