Wydatki, które ponosi firma na kupno pakietów medycznych, z których korzystają pracownicy oraz członkowie rodzin pracowników, stanowią koszty uzyskania przychodów.
Koszty pracownicze, jakimi są wydatki na pakiety medyczne dla pracowników, są jednocześnie kosztami podatkowymi. Swym zakresem obejmują: wynagrodzenia zasadnicze, różnego rodzaju nagrody dla pracowników, premie, diety, także wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. Kosztami pracowniczymi są również wydatki ponoszone na zakup pakietów medycznych na rzecz pracowników, również te dotyczące zakupu pakietów medycznych dla członków rodzin pracowników, gdyż to świadczenie jest związane ze stosunkiem pracy łączącym pracownika z pracodawcą.
Zakupienie przez pracodawcę pakietów medycznych dla pracowników i członków ich rodzin, stanowi bodziec zwiększający motywację pracowników do pracy – ma to duży wpływ na zwiększenie lojalności pracownika wobec pracodawcy. Jednocześnie buduje to wizerunek pracodawcy, który dba nie tylko o własnych pracowników, ale także o ich rodziny. Sfinansowanie tego rodzaju wydatków powoduje wyższą efektywność pracy oraz powoduje obniżenie fluktuacji pracowników.
Finansowanie wydatków na pakiety medyczne dla pracowników, to ze strony firmy przejaw troski o zdrowie, kondycję fizyczną i samopoczucie pracowników i ich najbliższych – w przyszłości poskutkuje to dobrą atmosferą w pracy, wzrostem wydajności pracy, a to przełoży się na wzrost przychodów firmy.
Zgodnie z przedstawionymi argumentami, należy stwierdzić, że wydatki na pakiety medyczne dla pracowników są kosztami uzyskania przychodów.