Dla wielu pracowników (ale także i pracodawców) problematyczne jest ustalenie wysokości urlopu wypoczynkowego po powrocie z urlopu wychowawczego. Przyjrzyjmy się w jakich sytuacjach urlop wychowawczy obniża urlop wypoczynkowy.
To czy urlop wypoczynkowy zostanie obniżony po powrocie pracownika z urlopu wychowawczego zależy od tego czy przebywa on z takim urlopie przed nabyciem prawa do urlopu wypoczynkowego (co następuje z dniem 1. stycznia danego roku) czy po jego nabyciu. Jeśli pracownik w tym dniu nie korzysta z bezpłatnego urlopu wychowawczego (czyli w świetle prawa normalnie wykonuje pracę w trakcie trwania stosunku pracy), a mimo to w bieżącym roku uda się na urlop wychowawczy, to jego urlop wypoczynkowy nie zostanie pomniejszony o czas przebywania na urlopie wychowawczym (pracownik korzysta z urlopu wychowawczego po nabyciu prawa do urlopu wypoczynkowego). Nie ma tu znaczenia fakt, czy pracownik wróci z takiego urlopu jeszcze w tym samym roku, czy nie – tak czy inaczej zachowuje prawo do urlopu w pełnym wymiarze. Oczywiście znaczenie ma to, na jaką umowę jest on zatrudniony – jeśli jest to umowa na czas krótszy niż do końca roku kalendarzowego i pracodawca nie ma zamiaru jej przedłużyć, wtedy należny urlop wypoczynkowy liczony jest proporcjonalnie do okresu pozostałego do końca trwania umowy.
Jeśli pracownik w dniu 1. stycznia przebywa na urlopie wychowawczym, to prawo do urlopu nabywa dopiero z momentem powrotu do pracy. Wymiar urlopu za dany rok jest pomniejszony o czas przebywania na urlopie wychowawczym np. pracownikowi, któremu w pełnym wymiarze przysługuje 20 dni urlopowych, a który będzie na urlopie wychowawczym przez trzy pełne miesiące od 1 stycznia do 31 marca 2016 roku, wymiar przysługującego urlopu wypoczynkowego zostanie obniżony o 3/12 (czyli o 5 dni urlopowych). Warto zaznaczyć fakt, że wymiar urlopu, który przysługuje pracownikowi (za staż pracy) jest liczony w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego (z wyłączeniem czasu przebywania na urlopie wychowawczym) – oznacza to, że do stażu pracy (który stanowi podstawę wyliczenia należnego urlopu) nie jest wliczany czas przebywania na wychowawczym, bezpłatnym urlopie.
Podobnie jest w sytuacji, jeśli urlop wychowawczy trwa na przełomie roku, a pracownik przed urlopem wychowawczym wykorzysta cały należny urlop za dany rok. Jeśli powróci z urlopu wychowawczego w następnym roku – redukcja urlopu wypoczynkowego będzie dotyczyła tylko roku bieżącego (a nie poprzedniego!). Dla objaśnienia podamy prosty przykład: pracownik zatrudniony na czas nieokreślony (z prawem do 26 dni urlopu wypoczynkowego) od 1. października 2015 r. rozpoczął urlop wychowawczy (który będzie trwał do końca lipca 2016 r.) Przed urlopem wychowawczym pracownik wykorzystał cały urlop wypoczynkowy należny za 2015 r. (26 dni). Po powrocie do pracy pracownikowi będzie przysługiwał urlop wypoczynkowy za 2016 r. ustalony proporcjonalnie do okresu zatrudnienia pozostałego do końca roku, tj. 5/12 × 26 dni = 10,83, po zaokrągleniu 11 dni. Oznacza to, że w związku z korzystaniem z urlopu wychowawczego przed nabyciem prawa do urlopu za bieżący rok, wymiar urlopu wypoczynkowego został zmniejszony o 15 dni.