Osoby, która pobierają świadczenia emerytalne lub przedemerytalne, mają możliwość podjęcia zatrudnienia. Jednak tego typu przychody muszą zmieścić się w określonych limitach kwotowych ustalonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli osoba, która pobiera takie świadczenia, a osiągnie z tytułu pracy zarobkowej większy przychód niż jest dopuszczalny, to ZUS może zmniejszyć kwotę świadczenia lub całkowicie zawiesić jego wypłacanie.
Na początek kilka słów o tym, czym tak naprawde są świadczenia przedemerytalne i komu przysługują. Jeśli osoba ma już wymagany staż pracy lub osiągnęła odpowiedni wiek, a nie jest osobą zatrudnioną ma prawo do zasiłku przedemerytalnego, ale tylko w sytuacji jeśli to pracodawca rozwiązał umowę (niestety wypłacanie świadczenia przedemerytalnego nie obowiązuje jeśli pracownik sam rozwiąże umowę). Dodatkowymi warunkami, jakie musi spełnić zwolniony pracownik musi być fakt, iż pobierał on przez conajmniej pół roku zasiłek dla bezrobotnych, nadal posiada status osoby bezrobotnej, nie odmówił bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia pracy zarobkowej, oraz w odpowiednim terminie złożył wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego. Po spełnieniu wszystkich wymagań przyznane świadczenie wynosi w chwili obecnej (od 1 marca 2016 r.) wynosi 1029,86 zł, jest wypłacane w systemie miesięcznym, przy czym okres rozliczeniowy trwa od 1 marca do końca lutego następnego roku.
Jakie limity przychodu obowiązują pracowników pobierąjacych już świadczenie przedemerytalne? Po pierwsze należy zauważyć fakt, że nie ma znaczenia czy taka osoba kontynuuje pracę zawodową na umowię o pracę, zleceniu lub poprzez założenie własnej działalności gospodarczej. Przewidziane są dwa progi przychodu, których przekroczenie przez osobę dorabiającą do świadczenia albo zasiłku przedemerytalnego powoduje zmniejszenie albo zawieszenie tego świadczenia. Jeśli kwota przychodu z tytułu pracy zarobkowej podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia przekroczy miesięcznie 25% przeciętnego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji, to świadczenie przedemerytalne ulega zmniejszeniu o różnicę pomiędzy wysokością wynagrodzenia a dopuszczalną kwotą zarobków. Ta kwota zmniejszająca świadczenie nazywana jest „dopuszczalną kwotą przychodu”, która od 1 marca 2016 r. wynosi 975,00zł brutto miesięcznie. Należy pamietać, że w takiej sytuacji świadczenie to nie może zostać zmniejszone do kwoty niższej niż 469,12 zł. Natomiast jeżeli zostaje przekroczona „graniczna kwota przychodu” wynosząca 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to świadczenie ulega zawieszeniu (od 1 marca 2016 r. graniczną kwotą przychodu miesięcznie jest 2729,90zł brutto). Pamiętać należy również o tym, że przychód rozliczany jest w skali roku. Wysokie zarobki osiągnięte w bardzo krótkim czasie również mogą spowodować zawieszenie prawa do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego albo zmniejszenie ich wysokości w całym roku rozliczeniowym.