Dla pracodawców bardzo ważne niekiedy jest uzyskanie od potencjalnego pracownika zaświadczenia o niekaralności. Jest ono wymagane prawnie m.in. na takich stanowiskach pracy jak nauczyciel czy pedagog. W innych przypadkach pracodawca może zatrudnić więźnia i zyskać na tym ryczałt od skarbu państwa. Na czym to polega?
Zwrot poniesionych kosztów
Więźniowie i osoby przebywające w areszcie śledczym nie mają zbyt wielu perspektyw na podjęcie pracy zawodowej podczas odbywania kary. Niewielu jest takich pracodawców, którzy pomimo ich sporu z prawem, chcą zatrudnić ich w swoich przedsiębiorstwach.
Niemniej właśnie podjęcie takiego ryzyka z perspektywy przedsiębiorcy może okazać się korzystne pod względem finansowym. Na mocy znowelizowanej ustawy o zatrudnianiu osób pozbawionych wolności, która weszła w życie z dniem 1 czerwca 2017 roku, obowiązuje obecnie ryczałt za zatrudnianie przez pracodawców osób pozbawionych wolności. Dotychczas taki ryczałt wynosił 20 proc. wynagrodzenia przysługującego więźniowi, a dziś został on podwyższony do 35 proc. Finansowaniem ryczałtu za zatrudnianie więźniów zajął się Fundusz Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy.
Program „Praca dla więźniów”
Służba więzienna w Polsce chce aktywizować zawodowo osadzonych w więzieniach obywateli, którzy mogliby stać się bardziej pożyteczni dla całego społeczeństwa. W kwietniu 2016 roku powstał w naszym kraju program pod hasłem „Praca dla więźniów”, który aktywizuje pod względem zawodowym osadzonych, dzięki m.in. budowie hal produkcyjnych przy zakładach karnych.
Oprócz tego więźniowie, dzięki nowelizacji przepisów Kodeksu karnego wykonawczego, które weszły w życie w kwietniu 2017 roku, mogą wykonywać nieodpłatnie prace na cele społeczne. Zwiększono potrącenie z wynagrodzenia przysługującego skazanemu z poziomu 25 proc. do 45 proc. Środki te będą trafiać na Fundusz Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwój Przywięziennych Zakładów Pracy. Jednocześnie zmniejszono z 10 do 7 proc. wysokość potrąceń z wynagrodzenia więźnia zasilających Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.