Od 2019 roku weszły w życie w Polsce przepisy ustawy z dnia 4 października 2018 roku o pracowniczych planach kapitałowych. Określono w nich, jakie są zasady gromadzenia środków w PPK, jak zawierane mają być umowy o zarządzanie nimi i prowadzenia ich finansowania oraz dokonywania wpłat i wypłat. Od lipca 2019 roku PPK mają być utworzone u pierwszych przedsiębiorców – których?
Czym są PPK?
Pod pojęciem PPK należy rozumieć Pracownicze Plany Kapitałowe, które są elementem tzw. III filaru emerytalnego. Ich funkcjonowanie jest regulowane wspomnianą ustawą. Stanowią oś realizacji powszechnego programu oszczędnościowego, powstałego z inicjatywy rządu, Polskiego Funduszu Rozwoju, organizacji pracodawców i związków zawodowych. Są dobrowolne dla wszystkich pracowników, ale i pozwalają oszczędzać na dodatkową emeryturę.
Terminy wprowadzania PPK u polskich pracodawców
Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych określa, w jakim terminie muszą zostać utworzone w przedsiębiorstwach takie plany. Art. 134 ust. 1 ustawy stanowi, że należy tego dokonać do dnia:
-
1 lipca 2019 roku – w przypadku podmiotów zatrudniających co najmniej 250 osób (według stanu na dzień 31 grudnia 2018 roku),
-
1 stycznia 2020 roku – w przypadku podmiotów zatrudniających co najmniej 50 osób (według stanu na dzień 30 czerwca 2019 roku),
-
1 lipca 2020 roku – w przypadku podmiotów zatrudniających co najmniej 20 osób (według stanu na dzień 31 grudnia 2019 roku),
-
1 stycznia 2021 roku – dla pozostałych podmiotów zatrudniających pracowników.
Najwcześniej PPK założą w Polsce przedsiębiorcy zatrudniający co najmniej 250 pracowników. Będzie to miało miejsce już w lipcu tego roku.
Wpłaty do PPK
Rząd w porozumieniu z organizacjami pracodawców i pracowników ustalił, że maksymalna wpłata na jednego pracownika do PPK ma wynieść do 8 proc. jego wynagrodzenia. Wpłata będzie składała się z:
-
od 2 do 4 proc. wynagrodzenia – składka finansowana przez uczestnika PPK – wpłata podstawowa,
-
od 1,5 do 4 proc. wynagrodzenia – składka dopłacana przez pracodawcę – wpłata dodatkowa.
Oprócz tego z budżetu państwa dla każdego uczestnika zakładającego dla siebie PPK będzie wypłacana opłata powitalna w wysokości 200 zł oraz coroczna dopłata do PPK w wysokości 240 zł.