Rozliczenie PIT metodą kasową uznawane jest przez część przedsiębiorców za przywilej. Już wkrótce wielu podatników prowadzących małe i średnie przedsiębiorstwa będzie mogło z tej metody skorzystać.
Na czym polega PIT Kasowy?
Przy rozliczeniu podatkowym metodą kasową podatnik może płacić podatek dochodowy dopiero po tym, jak rzeczywiście otrzyma zapłatę za wystawione faktury, a nie w momencie ich wystawienia. Likwiduje on ryzyko wynikające z problemów niezapłaconych faktur lub opóźnionych płatności.
W praktyce wygląda to tak, że usługodawca wykonuje daną pracę, wystawia z tego tytułu fakturę, ale nie musi od niej płacić od razu podatku dochodowego. Zrobi to dopiero wtedy, gdy uzyska płatność. Wszystko dlatego, że PIT kasowy umożliwia rozliczenie przychodów dopiero w momencie faktycznego otrzymania zapłaty. Niweluje to ryzyko niewypłacalności przedsiębiorstwa, co w kontekście zwłaszcza firm z sektora MŚP jest bardzo istotne.
Zmiany w rozliczeniach podatkowych dla MŚP
Małe i średnie przedsiębiorstwa już wkrótce, bo od 1 stycznia 2025 roku będą uprawnione do korzystania z rozliczenia PIT metodą kasową. Zmiana wprowadzana jest na mocy uchwalonych 13 sierpnia 2024 roku nowych przepisów. Należy jednak podkreślić, że nie wszyscy zyskają szansę na zastosowanie tej metody rozliczania podatku od wystawionych faktur.
Obowiązywać będzie limit możliwości korzystania z tego rozliczenia. Z metody kasowej skorzystają przedsiębiorcy, których przychody w poprzednim roku nie przekroczyły równowartości 250 000 euro.
Przedsiębiorca, który podejmie decyzję o rozliczeniu kasowym PIT, będzie musiał złożyć do urzędu skarbowego oświadczenie w tej sprawie – należy to zrobić do 20 lutego (lub do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczął działalność). Ta metoda rozliczenia będzie mogła być zastosowana także w przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, pod warunkiem spełnienia limitu przychodów oraz prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Podatek do rozliczenia po upływie maksymalnie 2 lat
Nie jest tak, że brak spływu środków z tytułu wystawionej faktury całkowicie likwiduje obowiązki podatkowe przedsiębiorcy. PIT Kasowy zakłada, że ma on obowiązek rozliczenia podatku od nieopłaconych faktur po upływie 2 lat od momentu wystawienia dokumentu.
Przedsiębiorcy protestują przed takim rozwiązaniem, ponieważ może dojść do sytuacji, że będą oni płacić podatek dochodowy od przychodów, których nigdy nie otrzymali.
Przypomnijmy, że obecnie przedsiębiorcy mogą skorygować przychód dopiero po 90 dnia od nieotrzymania należnej im zapłaty.