Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Rozwoju i Technologii w 2025 roku mają zostać wdrożone zmiany w klasyfikacji działalności gospodarczej. Nowa PKD 2025 ma być lepiej dopasowana do szybko rozwijających się branż, do których zaliczane są handel elektroniczny, odnawialne źródła energii czy cyfryzacja. Co przewidują przepisy? Na jaką aktualizację powinni przygotować się przedsiębiorcy?
Powody zmian w PKD
Dotychczas obowiązującą klasyfikacją była PKD 2007. Jednak minęło wiele lat i zaszły ważne zmiany na rynku, głównie w zakresie nowoczesnych technologii. Od 2007 roku PKD wielokrotnie była nowelizowana, ale obecna zmiana nie jest kontynuacją takich modyfikacji.
Jednocześnie potrzeba nowelizacji PKD wynika bowiem z modyfikacji w klasyfikacji Unii Europejskiej (Statistical Classification of Economic Activities in the European Community). Polska brała udział w konsultacjach w latach 2018-2021 nad nową strukturą NACE Rev. 2.1. W maju 2022 roku została zatwierdzona w trakcie 49. Posiedzenia Komitetu ds. Europejskiego Systemu Statystycznego (ESSC).
Zmiany w klasyfikacji Organizacji Narodów Zjednoczonych – International Standard Industrial Classification of all Economic Activities ISCI Rev.5 to kolejny ważny czynnik uzasadniający modyfikacje w polskiej PKD.
Z tego względu także i w Polsce musi zostać wprowadzone rozporządzenie zmieniające Polską Klasyfikację Działalności. Rada Ministrów już przygotowała projekt rozporządzenia.
Co zmieni się w PKD?
We wspominanym rozporządzeniu rządu wskazano zmiany, jakim ulegnie PKD z dniem 1 stycznia 2025 roku. Dotyczą one takich obszarów jak statystyka, ewidencja, dokumentacja czy urzędowe rejestry i systemy informacyjne administracji publicznej.
Przede wszystkim PKD 2025 będzie obejmowała nowe typy działalności, które w ostatnich latach zdecydowanie zaczęły zyskiwać na znaczeniu w rodzimej gospodarce. Będzie ona zwiększała dokładność w opisie tradycyjnych branż. Ułatwi to przede wszystkim przedsiębiorcom dopasowanie działalności do odpowiednich kodów z PKD.
Ma to duże znaczenie dla prawidłowego działania takich systemów jak REGON, Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) czy Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
Jak przedsiębiorcy mają przygotować się do wdrożenia PKD 2025?
Od 2025 roku przedsiębiorcy będą musieli zaktualizować swoje kody działalności, by były one zgodne z nową klasyfikacją. Będą zobowiązani do spełnienia dodatkowych formalności administracyjnych. Pojawi się konieczność przeklasyfikowania podmiotów gospodarczych w krajowych rejestrach, takich jak REGON, KRS, CEIDG, zgodnie z prowadzoną działalnością. Na zmianę kodów istniejące przedsiębiorstwa będą miały czas do 31 grudnia 2026 roku.