Należności z tytułu zwrotu kosztów podróży odbytej przez członka rady nadzorczej

Jak wiadomo członkowie rady nadzorczej pobierają co miesiąc nie tylko wynagrodzenie z tytułu pełnionej funkcji w radzie spółki ale dodatkowo otrzymują zwrot kosztów związanych z uczestnictwem w posiedzeniach rady (koszt przejazdu z miejsca zamieszkania do miejsca posiedzenia rady oraz koszt zakwaterowania). W dzisiejszym artykule omówimy dokładnie jak należy rozliczać taki zwrot kosztów oraz czy kwota dokonanego zwrotu z tego tytułu podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Każdy podmiot gospodarczy, w którym powołana jest rada nadzorcza, ma obowiązek zgłosić członka takiej rady do ubezpieczenia zdrowotnego, nawet jeśli nie otrzymuje on żadnych świadczeń z tytułu pełnionej funkcji. Składki na ubezpieczenie zdrowotne powinny byc naliczane od przychodu, którym jest każde otrzymywane świadczenie związane z wykonywaniem obowiązków. Taki przychód członka rady nadzorczej to nie tylko świadczenia pieniężne (wynagrodzenie, zwrot kosztów podróży czy noclegu) ale również niepieniężne jak na przykład wartość udostępnionego lokalu mieszkalnego. Żaden rodzaj przychodu osiąganego przez członka rady nadzorczej nie jest wyłączony z podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne (ustawa zdrowotna nie zawiera żadnych zwolnień przedmiotowych). W świetle przepisów podatkowych koszty podróży służbowej członka rady nadzorczej stanowią również jego przychód z tytułu pełnionej funckji, a to prowadzi do tego, że do podstawy wymiaru składki zdrowotnej należy wliczyć również zwrot należności z tytułu podróży.

Warto pamiętać, że składkę na ubezpieczenie zdrowotne należy odprowadzić w pełnej wysokości. Jeśli składka na ubezpieczenie zdrowotne członka rady nadzorczej przekracza wysokość zaliczki na podatek, spółka nie może obniżać składki do wysokości zaliczki (nawet jeżeli zaliczka ta będzie wynosiła 0 zł). Podsumowując – przepisy ustawy zdrowotnej nie zawierają regulacji, na mocy której zwrot należności za czas podróży byłby zwolniony z podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Warto zaznaczyć, że od przychodów osiąganych przez członka rady nadzorczej należy również pobrać zaliczkę na podatek dochodowy, ustaloną w wysokości 18% od uzyskanego świadczenia pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów (obecnie w wysokości 111,25 zł). Obliczoną w ten sposób zaliczkę na podatek dochodowy zmniejsza się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne.