Przedsiębiorcy mają wiele obowiązków natury fiskalnej, między innymi z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Od swoich dochodów lub przychodów odprowadzają do urzędu skarbowego zaliczkę na podatek. Mogą dopełniać tego obowiązku z zastosowaniem zaliczki uproszczonej. Na czym to polega i kto może skorzystać z takiego mechanizmu?
Opłacanie zaliczek na PIT i CIT
Zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne opłacają podatek dochodowy i są w obowiązku w ciągu każdego roku podatkowego odprowadzać zaliczki na podatek PIT lub CIT. Mogą to robić według jednego z trzech sposobów:
- Opłacać zaliczki raz w miesiącu (metoda miesięczna), w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu rozliczeniowym.
- Opłacać zaliczki kwartalnie (metoda kwartalna), do 20. dnia miesiąca, jaki następuje po zakończonym kwartale.
- Opłacać zaliczki w formie uproszczonej.
Pojęcie uproszczonej zaliczki podatkowej
Uproszczona zaliczka na podatek dochodowy oznacza, że jej wysokość jest z góry znana i ustalana na podstawie dochodu, jaki podatnik uzyskał w latach ubiegłych. W efekcie podatnik opłaca zaliczkę w stałej wysokości co miesiąc, a zmiana jej wysokości w trakcie roku nie jest możliwa, choć w uzasadnionych przypadkach fiskus może zdecydować o jej obniżeniu.
Zaliczka na podatek dochodowy w formie uproszczonej jest wyliczana na podstawie dochodu podatnika uzyskanego z działalności gospodarczej, który wykazał on w zeznaniu rocznym za rok poprzedzający dany rok podatkowy. Można ją również wyliczyć na podstawie dochodu za rok poprzedzający dany rok podatkowy o dwa lata, jeśli w roku bezpośrednio przed danym rokiem przedsiębiorca nie wykazał dochodu lub jego wysokość była zbyt mała i nie powstał w związku z tym obowiązek zapłaty podatku.
Zaliczka wyliczana jest dla formy uproszczonej jako 1/12 podatku obliczonego od ustalonego dochodu. Pomniejszana jest o zapłacone przez podatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenie zdrowotne. Taką zaliczkę trzeba opłacać co miesiąc, bez względu na to, czy przedsiębiorca uzyskuje jakiś dochód czy ponosi stratę.
Kto skorzysta z uproszczonej zaliczki?
Uproszczone zaliczki na podatek dochodowy mogą opłacać przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność co najmniej przed rokiem. Nie ma tu znaczenia, czy korzystają oni ze statusu małego podatnika. Z preferencji tej skorzystają zarówno przedsiębiorcy, którzy rozliczają się z fiskusem na zasadach ogólnych, według dwustopniowej skali podatkowej, jak i opodatkowani podatkiem liniowym. Obowiązkowo podatnik musiał mieć w poprzednim roku podatkowym lub w jeszcze wcześniejszym roku w zeznaniu podatkowym wykazany dochód w wysokości, która zobowiązywała go do zapłaty podatku.