Regulamin pracy i regulamin wynagradzania to dokumenty określające warunki zatrudnienia pracowników w danym zakładzie pracy. Obowiązkową ich zawartość wskazują odpowiednie przepisy Kodeksu pracy. Kiedy pracodawca zobowiązany będzie do sformułowania takich dokumentów?
Nowe zasady tworzenia regulaminów pracy i wynagradzania
Zgodnie ze znowelizowanym prawem pracy, od 1 stycznia 2017 roku pracodawcy zatrudniający do 50 osób w przeliczeniu na pełne etaty, nie mają już obowiązku ustalania regulaminów pracy i wynagradzania. Mogą jednak tego dokonać fakultatywnie, jeśli zatrudniają od 20 do 50 pracowników.
Istnieje jeden wyjątek od tej zasady, mianowicie w przypadku pracodawców zatrudniających w przedziale od 20 do 50 pracowników, u których działa organizacja związkowa i wystąpi ona o utworzenie regulaminu pracy, pracodawca będzie musiał tego dokonać obligatoryjnie.
Obowiązkowo regulamin pracy i regulamin wynagradzania muszą tworzyć pracodawcy zatrudniający powyżej 50 pracowników, w przeliczeniu na pełne etaty.
Obwieszczenia zamiast regulaminów
Dla małych pracodawców, zatrudniających mniej niż 50 pracowników i nieposiadających układu zbiorowego pracy, podstawowym dokumentem, który będzie normował prawa i obowiązki obu stron pracy, jest umowa o pracę.
Dodatkowo pracodawcy ci będą musieli przedstawić swoim pracownikom, o ile nie utworzą regulaminu pracy i wynagradzania, szczegółowe, dodatkowe informacje o warunkach pracy, w terminie 7 dni od daty zawarcia umowy o pracę. Powinny one dotyczyć:
-
wynagrodzenia za porę nocną,
-
miejsca, terminu i czasu wypłaty wynagrodzenia,
-
przyjętego sposobu potwierdzania przez pracownika przybycia i obecności w pracy,
-
sposobu usprawiedliwiania przez pracownika nieobecności w pracy.
Niektóre kwestie związane z zatrudnianiem, wykonywaniem pracy i wynagradzaniem pracownika pracodawcy zatrudniający mniej niż 50 pracowników muszą określać w obwieszczeniach. Mogą one dotyczyć na przykład systemu i rozkładu czasu pracy, jakie obowiązują w przedsiębiorstwie. O takich obowiązkach powinni pamiętać w szczególności mali pracodawcy. Zostały one wskazane w art. 150 par. 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy.