Kto musi płacić podatek od plastiku?

Z dniem 24 maja 2023 roku weszła w życie w Polsce nowelizacja ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej. Jej wprowadzenie było konieczne w związku z obowiązkiem zaimplementowania przez Polskę do krajowego porządku prawnego unijnej Dyrektywy „Single Use Plastic”. Kto płaci tzw. podatek od plastiku?
VAT od plastikowych opakowań
Od 1 stycznia 2024 roku w Polsce obowiązuje opłata od plastikowych opakowań. Dodatkowo podlega ona opodatkowaniu podatkiem VAT, zgodnie ze stawką właściwą dla sprzedawanego towaru. Warto zwrócić uwagę na art. 3 ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej. Na przedsiębiorców nakładany jest obowiązek do zapewnienia odzysku, a w szczególności recyklingu, odpadów takiego samego rodzaju jak odpady powstałe z produktów wprowadzonych przez nich do obrotu. Poziom odzysku ustalają minister właściwy ds. klimatu w porozumieniu z ministrem właściwym ds. gospodarki.
Kto płaci podatek od plastiku
Zgodnie z art. 3b ust. 1 ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej opłatą plastikową objęte są m.in.:
kawiarnie,
firmy cateringowe,
restauracje prowadzące sprzedaż na wynos.
Zasadniczo tę opłatę płacić mają, a właściwie mają oni pobrać opłatę od użytkownika końcowego nabywającego produkty lub napoje czy żywność w opakowaniach z tworzyw sztucznych przedsiębiorcy, prowadzący jednostkę handlu detalicznego, jednostkę handlu hurtowego lub jednostkę gastronomiczną, w której oferowane są plastikowe produkty jednorazowego użytku.
Ile wynosi podatek od plastiku?
Wysokość opłaty plastikowej jest stała i wynosi 20 groszy od kubka oraz 25 groszy w przypadku opakowania do posiłku. Przepisy o podatku od plastiku dotyczą jedynie opakowania jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych.
Nie należy zapominać, że opłata plastikowa jest opodatkowana stawką VAT właściwą dla sprzedawanego towaru. Wszystko dlatego, że jest ona wliczona do ceny sprzedawanego towaru i tym samym jest objęta podatkiem VAT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *