Definicja jednoosobowej działalności gospodarczej uregulowana została przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zawarta jest również w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Łącząc obydwie definicje, jednoosobową działalnością gospodarczą jest działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa, polegająca na wykorzystaniu właściwości niematerialnych, również szukanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż. Warunkiem koniecznym jest, fakt, aby działalność ta była zarobkową, prowadzoną we własnym imieniu w sposób zorganizowany i ciągły. Z formalnego punktu widzenia jednoosobowa działalność gospodarcza, którą można również określić mianem samozatrudnienia, ma wiele korzyści: przy otwarciu nie wymagany jest kapitał początkowy, cała procedura rejestracji przebiega znacznie szybciej i jest praktycznie bezpłatna, prowadzenie księgowości również nie jest zbyt skomplikowane.
Jak założyć jednoosobową firmę?
W pierwszym etapie załatwiania formalności związanych z firmą, koniecznym jest wypełnienie formularza CEIDG-1, gdzie następuje podanie danych osobowych, danych adresowych firmy, co będzie przedmiotem prowadzenia działalności, jaką formę opodatkowania właściciel wybiera oraz przewidywaną datę rozpoczęcia działalności. Formularz CEIDG-1 jest wnioskiem o dokonanie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, który można złożyć w formie elektronicznej. Taki sposób przekazania formularza wiąże się bezpośrednio z potrzebą posiadania podpisu elektronicznego. Drugą możliwością złożenia wniosku do CEIDG, jest złożenie go za pośrednictwem urzędu gminy. Przyszły właściciel przedsiębiorstwa udaje się osobiście do najbliższego urzędu gminy, tam następuje formalna weryfikacja wniosku oraz wydawane zostaje wnioskodawcy potwierdzenie jego złożenia. W gestii urzędu jest następne przekazanie takiego wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej drogą elektroniczną, jednak nie później niż następnego dnia roboczego. Wnioskodawca, może również taki wniosek wysłać za pośrednictwem poczty, listem poleconym. W tym przypadku jednak wymagany jest podpis notarialnie potwierdzony.
Złożenie takiego wniosku spowoduje fakt zgłoszenia działalności gospodarczej nie tylko do CEIDG, ale również automatycznie do urzędu skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek, o którym mowa, jest jednocześnie wnioskiem dotyczącym prośby o dokonaniu wpisu do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarczych, w skrócie zwanym REGON. Fakt rozpoczęcia działalności gospodarczej następuje z chwilą wpisu do rejestru CEIDG.
W omawianym wniosku należy również jasno określić rodzaj, zakres działalności, którą chcemy prowadzić. Dokonuje się go na podstawie Polskiej Klasyfikacji Działalności. Warto zwrócić uwagę na potrzebę posiadania koncesji, licencji i zezwoleń przy prowadzeniu wybranych rodzajów działalności gospodarczych.
Następną instytucją, którą należy odwiedzić jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych – przepisy mówią o siedmiodniowym terminie od założenia firmy, w którym to należy dokonać zgłoszenia przedsiębiorcy jako ubezpieczonego. Zgłoszenia takiego należy dokonać w siedzibie ZUS odpowiedniej według miejsca zamieszkania na odpowiednim druku – ZUS ZUA.
Jeżeli, przedsiębiorca pierwszy raz zakłada działalność gospodarczą, niezbędnym będzie nadanie numeru REGON. Następuje to automatycznie w ciągu maksymalnie siedmiu dni od przesłania wniosku przez CEIDG do urzędu statystycznego. Dogodnym, jest możliwość śledzenia statusu nadawania numeru za pośrednictwem Internetu na stronie CEIDG.
We wniosku do CEIDG, przyszłego przedsiębiorcę zapytają również o wybór formy opodatkowania. Można wybierać spośród: zasad ogólnych, podatku liniowego, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, karty podatkowej. Różnice form uregulowane są odrębnymi przepisami. Warto jednak w tym miejscu podkreślić, że w przypadku zostania podatnikiem VAT, ciąży na właścicielu obowiązek złożenia formularza VAT-R w urzędzie skarbowym w terminie najpóźniej jednego dnia przed rozpoczęciem sprzedaży. Złożenie wniosku związane jest również z uiszczeniem opłaty w wysokości 170 zł na rzecz gminy.
Kolejny krok, nie został uregulowany żadnymi przepisami, ale nadaje właścicielowi odpowiedniego profesjonalizmu oraz sprawia, że „wszystkie niezbędne dane” posiada przy sobie. Chodzi tutaj o wyrobienie sobie pieczątki firmowej, nie jest to wielki koszt, a dane, typu: pełna nazwa przedsiębiorstwa z imieniem i nazwiskiem właściciela, adres siedziby firmy, telefon, fax, REGON, NIP – nie zawsze pozostają w pamięci przedsiębiorcy.
Konieczność założenia firmowego rachunku bankowego dla operacji o przeciętnej wysokości nie została uregulowana przepisami: opłat, przelewów można dokonywać z osobistego konta. Dopiero w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej zawarta jest konieczność posiadania i używania konta firmowego w przypadku transakcji o wartości przekraczającej 15000 euro. Warto jednak w każdym innym przypadku takie konto firmowe posiadać, gdyż jest to bardzo wygodnym. O fakcie posiadania firmowego rachunku bankowego, należy poinformować urząd skarbowy oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych poprzez wypełnienie wniosku CEIDG, stanowiącego wniosek aktualizacyjny.
Od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, zależą również dalsze sprawy formalne załatwiane z sanepidem. Jeżeli chcesz prowadzić salon kosmetyczny, gastronomiczny itp., będą one niezbędne. Lokal, w którym będzie prowadzona działalność musi spełniać wszelkie przepisy
Formalności jest niewiele, dlatego jeżeli jesteś osobą bezrobotną, a masz fajny pomysł na własny biznes, nie zwlekaj – podejmij wyzwanie i załóż własną firmę.