Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem, będą mieli od 1 stycznia 2019 roku mniej obowiązków formalnych związanych z uiszczaniem podatku zryczałtowanego. Ma to związek z wprowadzaną w życie ustawą z dnia 9 listopada 2018 roku o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym.
Karta przychodów przechodzi do lamusa
Do końca 2018 roku podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub kartą podatkową byli zobowiązani do prowadzenia jednocześnie karty przychodów. Stanowiła ona ewidencję przychodów uzyskiwanych w danym okresie rozliczeniowym. Była podstawą do ustalenia zaliczki na podatek dochodowy od wypłat dokonywanych na rzecz pracowników ze stosunku pracy, a tryb jej prowadzenia określał minister właściwy do spraw finansów publicznych w drodze rozporządzenia.
Dzięki nowelizacji przepisów obowiązek ten przestaje istnieć, ale rezygnacja z obowiązkowych kart przychodów nie wpłynie jednocześnie na konieczność poboru i odprowadzenia przez przedsiębiorców jako płatników podatku PIT zaliczek na podatek dochodowy. Zaliczki będą naliczane niezmiennie od dokonywanych pracownikom wypłat ze stosunku pracy.
Bez ewidencji wyposażenia
Obecnie podatnicy-ryczałtowcy muszą prowadzić ewidencję wyposażenia. Obowiązek ten nie dotyczy podatników, którzy osiągają przychody z najmu, dzierżawy czy też przychody ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych. Ewidencja wyposażenia dotyczy rzeczowych składników majątku związanych z wykonywaną pozarolniczą działalnością gospodarczą, niezaliczone do środków trwałych, których wartość początkowa przekracza 1500 zł. Nowela uchyla obowiązek prowadzenia takiej ewidencji.
Zmiana formy opodatkowania
Dotychczas podatnicy prowadzący już działalność gospodarczą mogli zdecydować się na zmianę trybu jej opodatkowania raz w roku – do 20 stycznia tego roku. Decyzji nie mogli zmienić w trakcie trwania roku podatkowego. Od 1 stycznia 2019 roku podatnik będzie mógł dokonać ostatecznego wyboru formy opodatkowania do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik osiągnął pierwszy w roku podatkowym przychód. Ewentualnie wyboru będzie mógł dokonać do końca roku podatkowego, jeśli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu danego roku.
Również osoby wynajmujące lub dzierżawiące nieruchomości będą mogły wybrać na takich samych zasadach ryczałt ewidencjonowany jako formę opodatkowania. Od 1 stycznia 2019 roku pisemne oświadczenie małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, o opodatkowaniu całości dochodu np. z najmu ryczałtem, dla zachowania ważności może być podpisane także przez tylko jednego z nich.