Umowy zlecenia zaliczane są do grona umów cywilnoprawnych, których zasady zawierania i realizacji są uwzględnione w przepisach Kodeksu cywilnego. Nazywane są one często umowami śmieciowymi. Z uwagi na korzyści finansowe, wielu pracodawców nie podejmuje decyzji o zatrudnieniu pracowników na podstawie umowy o pracę, ale z wykorzystaniem umowy zlecenia. W 2025 roku może się to zmienić, za sprawą zapowiadanych zmian w umowach tego rodzaju.
Rewolucja w związku z umowami zlecenia już w 2025 roku
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedział, że w 2025 roku przeprowadzona zostanie zapowiadana wcześniej reforma w zakresie ozusowania umów cywilnoprawnych. Ma ona być utrzymana w Krajowym Planie Odbudowy.
Ozusowanie wszystkich umów cywilnoprawnych, w tym zwłaszcza umów zlecenia to jeden z kamieni milowych, jakie zostały wpisane do polskiego KPO, a rząd zobowiązał się do ich realizacji.
Ministerstwo informuje jednocześnie, że w przypadku umów o dzieło składka chorobowa może być opłacana dobrowolnie.
Powody zmian
Wprowadzenie pełnego oskładkowania umów zlecenia ma na celu zmianę układu sił na polskim rynku pracy. W dalszym ciągu, pomimo wprowadzanych w ostatnich latach zmian, istnieje problem z zawieraniem umów cywilnoprawnych w miejsce umów o pracę. Zmiany w związku z umowami zlecenia i umowami o dzieło mają przeciwdziałać segmentacji na rynku pracy.
Konsekwencje oskładkowania umów cywilnoprawnych
Wprowadzenie pełnych składek ZUS od umów cywilnoprawnych powoduje, że zleceniobiorcy czy wykonawcy będą otrzymywali niższe wypłaty za swoją pracę. Natomiast zamawiający i zleceniodawcy będą musieli ponieś
wyższe koszty związane z zatrudnieniem osób na podstawie umów zlecenia i umów o dzieło.
Zmiany stawki godzinowej za pracę
Oskładkowanie umów zlecenia to nie jedyna zmiana, jaka czeka nas w 2025 roku. Jednocześnie funkcjonuje wobec zleceń minimalna stawka godzinowa, która ma na celu zapewnienie zleceniobiorcom godziwego wynagrodzenia. Stawka godzinowa ustalana jest razem z wynagrodzeniem minimalnym. Od stycznia 2025 roku ponownie obie stawki wzrosną, dlatego można spodziewać się, że minimalna kwota za godzinę pracy na zleceniu wyniesie ponad 30 zł brutto.