Umowa zlecenie przez lata w wielu przypadkach zastępowała pracodawcom umowę o pracę z pracownikami, co pozwoliło unikać konieczności opłacania wysokich składek do ZUS. Od 1 stycznia 2016 roku inne są jednak zasady ozusowania takich umów cywilnoprawnych.
Jedna umowa zlecenie
W przypadku gdy dana osoba wykonuje pracę wyłącznie na podstawie umowy zlecenie z jednym pracodawcom, to podlega ona obowiązkowo ubezpieczeniom:
-
emerytalnemu i rentowemu,
-
wypadkowemu,
-
zdrowotnemu.
Moment rozpoczęcia okresu podlegania składkom zbiega się z dniem oznaczonym w umowie zlecenie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania i trwa do dnia rozwiązania lub samoczynnego wygaśnięcia umowy zlecenia. Dobrowolne jest zaś ubezpieczenie chorobowe, a objęcie nim następuje na wniosek płatnika.
Zarówno pracownicy zatrudnieni na umowie o pracę, jak i pracujący na podstawie umowy zlecenie, mają taką samą wysokość procentową składek na ubezpieczenia społeczne i tę samą roczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym.
Zbieg tytułów do ubezpieczenia
Zleceniobiorca, który jednocześnie ma inny tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, zwykle nie miał odprowadzanych od swojej umowy zlecenie składek do ZUS. Uległo to zmianie od 2016 roku, za sprawą zmiany przepisów. Osoba spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi z tytułu wykonywania jednocześnie kilku umów zlecenia, obowiązkowo podlega również ubezpieczeniom z każdej takiej umowy, do momentu uzyskania sumarycznych przychodów w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zasada ta ma zastosowanie także w przypadku umów zlecenie zawartych z tym samym zleceniodawcą. Od 1 stycznia 2017 roku wynagrodzenie minimalne w gospodarce narodowej wynosi 2000 zł brutto.
Minimalne wynagrodzenie godzinowe
Do przyspieszenia osiągania pułapu wynagrodzenia minimalnego w przypadku opłacania składek ZUS od umowy zlecenia, przyczyniło się wprowadzenie od 2017 roku w Polsce minimalnej stawki za godzinę pracy. Wynosi ona 13 zł za godzinę. Zleceniobiorca nie może uzyskiwać niższego wynagrodzenia.