Wraz z wprowadzeniem od 1 stycznia 2020 roku nowych zasad wystawiania faktur VAT do paragonów, przedsiębiorcy muszą pytać nabywców o to, czy paragon ma zawierać numer NIP kupującego. Jeśli numer ten nie znajdzie się na paragonie, nie będzie możliwości wystawienia dla przedsiębiorcy faktury VAT. Jeśli jednak pomimo braku NIP na paragonie fiskalnym sprzedający wystawi fakturę, naraża się tym samym na nałożenie na niego kary.
Faktura tylko do paragonu z NIP
Podstawą wystawienia faktury dla podmiotu, który prowadzi działalność gospodarczą, musi być paragon z widniejącym na nim numerem NIP nabywcy. Wynika to z art. 106b ust. 5 ustawy o VAT, który stanowi, że w przypadku sprzedaży na rzecz podmiotu prowadzącego działalność, faktura do paragonu może zostać wystawiona wyłącznie wówczas, gdy na paragonie potwierdzającym dokonanie sprzedaży, zostanie umieszczony numer NIP nabywcy. Sprzedawca nie jest uprawniony na mocy obowiązujących przepisów do wystawienia faktury VAT do paragonu bez numeru NIP, nawet jeśli kupujący zgłosi takie żądanie w ustawowym terminie.
Kary za wystawienie faktury do paragonu bez NIP
Sprzedawca co prawda nie może w świetle ustawy o VAT wystawić faktury do paragonu, na którym nie ma numeru NIP nabywcy. Jeśli jednak nie dostosuje się do nowych przepisów i wystawi taki dokument, to zostanie ukarany 100-procentową sankcją. Po stronie sprzedawcy w takiej sytuacji powstanie dodatkowe zobowiązanie podatkowe, które wyniesie 100 proc. podatku VAT, który został wykazany na wystawionej bezprawnie fakturze.
Sankcją zostanie objęty również nabywca, który uzyskał fakturę VAT do paragonu bez wskazania na nim jego numeru NIP. Jeśli posłuży się taką fakturą np. do odliczenia podatku VAT, wówczas zostanie on ukarany przez fiskusa sankcją 100-procentową.