Spółki prawa handlowego, m.in. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, mają pewne zobowiązania wobec Krajowego Rejestru Sądowego. Jakie okresowe dokumenty sprawozdawcze powinny składać do KRS?
Sprawozdania składane w KRS
Po zakończeniu każdego roku obrotowego spółka z o.o. zobowiązana jest na mocy ustawy o rachunkowości oraz Kodeksu spółek handlowych do przygotowania oraz przekazania do KRS-u sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z działalności jednostki.
W sprawozdaniu tym spółka musi wskazać informacje dotyczące:
-
zdarzeń, które miały istotny wpływ na jej działalność w danym roku obrotowym,
-
przewidywanego planu rozwojowego,
-
ważniejszych osiągnięć w dziedzinie nauki i rozwoju,
-
nabycia własnych udziałów i celu takiej operacji,
-
posiadanych oddziałów,
-
wskaźników finansowych i niefinansowych, mających wpływ na ocenę sytuacji spółki,
-
instrumentów finansowych w zakresie ryzyka oraz przyjętych metodach zabezpieczania się przed ryzykiem.
Jeśli średnioroczne zatrudnienie w spółce w przeliczeniu na pełne etaty wynosiło minimum 50 etatów, suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego wynosiła tyle co 2,5 mln euro, a przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy w spółce wyniosły tyle co minimum 5 mln euro, spółka z o.o. musi poddać sprawozdanie finansowe badaniu przez biegłego rewidenta. Wystarczy spełnienie dwóch z trzech podanych warunków.
Wniosek do KRS-u – jak go złożyć?
Spółka musi też złożyć do KRS wniosek o wpisanie wzmianki o złożeniu sprawozdań wraz z uchwałami Zgromadzenia Wspólników. Prawidłowo wypełniony wniosek powinien mieć formę formularza KRS-Z30. Składa się go we właściwym sądzie rejonowym, w którym dana spółka jest zarejestrowana. Wraz z tym formularzem należy załączyć sprawozdanie finansowe, sprawozdanie zarządu z działalności spółki, protokół Zgromadzenia Wspólników, z uchwałą zatwierdzającą sprawozdanie i uchwałą o podziale zysku.
Zgłoszenie to składa się w sądzie rejestrowym bez ponoszenia dodatkowych opłat – przez internet, za pośrednictwem nowego systemu Ministerstwa Sprawiedliwości, do Repozytorium Dokumentów Finansowych. Zgodnie z nowelizacją z 2018 roku, zgłoszenia może dokonać tylko „co najmniej jedna osoba fizyczna, której numer PESEL jest ujawniony w Rejestrze wpisana jako członek organu uprawnionego do reprezentowania [członek zarządu], wspólnik uprawniony do reprezentowania spółki osobowej, syndyk albo likwidator.”