Przedsiębiorcy mają obowiązek sporządzania rocznego sprawozdania finansowego. Został on wprowadzony w życie z dniem 1 października 2018 roku. Warto wiedzieć, jakie informacje według najnowszych wytycznych powinno takie sprawozdanie zawierać.
Jak ma wyglądać roczne sprawozdanie finansowe?
Od niedawna spółki zobowiązane do sporządzania rocznych sprawozdań finansowych muszą przygotowywać je w formie ustrukturyzowanej, czyli w postaci pliku XML. Do tego konieczne staje się wykorzystanie systemu ERP, za pośrednictwem którego przedsiębiorca przygotuje i wyeksportuje zestawienia księgowe. Potrzebna jest też dedykowana aplikacja, która będzie zintegrowana z wykorzystywanymi w firmie modułami finansowo-księgowymi oprogramowania.
W sprawozdaniu finansowym muszą znaleźć się takie elementy jak:
-
bilans,
-
rachunek zysków i strat,
-
cash flow (przepływy pieniężne).
Oprócz zestawień finansowych, dokument ten ma zawierać informacje opisowe, m.in.:
-
stosowaną politykę rachunkowości,
-
informacje o zobowiązaniach warunkowych,
-
informacje o zabezpieczeniach na majątku przedsiębiorstwa.
Część danych będzie eksportowana z systemu ERP, ale część trzeba wpisać ręcznie do formularza sprawozdania.
Elektroniczna forma sprawozdania
Warto przy tym podkreślić, że sprawozdanie finansowe powinno być złożone w formie elektronicznej przez przedsiębiorcę i podpisane kwalifikowanym podpisem lub zaufanym profilem ePUAP. Obowiązek jego złożenia spoczywa na spółkach zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym, po zatwierdzeniu dokumentu przez wspólników lub akcjonariuszy w ciągu 6 miesięcy od dnia bilansowego. Sprawozdanie zaakceptowane przez interesariuszy musi trafić do KRS w terminie 15 dni.
Obowiązek przygotowania i wysłania sprawozdania finansowego w ustrukturyzowanej formie nie obejmuje obecnie tych wszystkich spółek, które sporządzają sprawozdania według Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF).