Od 1 stycznia 2018 roku obowiązkiem przesyłania do organów podatkowych ustrukturyzowanego pliku JPK_VAT, czyli Jednolitego Pliku Kontrolnego w podatku VAT, zostaną objęci mikroprzedsiębiorcy. Do tej pory obligatoryjnie robili to duzi, średni i mali przedsiębiorcy. Jak wygenerować plik JPK_VAT?
Obligatoryjny obowiązek
Zgodnie z aktualną Ordynacją podatkową obowiązek przekazywania w trybie ciągłym, a nie na żądanie organu podatkowego, Jednolitego Pliku Kontrolnego, który zawiera rejestry zakupu i sprzedaży VAT, nałożony jest na:
-
dużych przedsiębiorców – od 1 lipca 2016 roku,
-
małych i średnich przedsiębiorców – od 1 stycznia 2017 roku,
-
mikroprzedsiębiorców – od 1 stycznia 2018 roku.
Wszystkie te podmioty obligatoryjnie muszą przekazywać plik JPK_VAT do szefa Krajowej Administracji Skarbowej w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu.
Struktura JPK_VAT
Z elektronicznej ewidencji VAT, prowadzonej z wykorzystaniem odpowiedniego programu komputerowego, przedsiębiorca może wygenerować automatycznie plik JPK_VAT, a następnie wysłać go do organów podatkowych. Istotne przy tym, aby struktura JPK obejmowała następujące obszary działalności:
-
księgi rachunkowe (JPK_KR),
-
wyciągi bankowe (JPK_WB),
-
magazyny (JPK_MAG),
-
ewidencje zakupu i sprzedaży VAT (JPK_VAT),
-
faktury VAT (JPK_FA),
-
podatkową księgę przychodów i rozchodów (JPK_PKPIR),
-
ewidencję ryczałtową (JPK_EWP).
Jeśli oprogramowanie, którym dysponuje przedsiębiorca, nie ma opcji wygenerowania JPK, to powinien on skontaktować się z producentem z pytaniem, czy wprowadził on już aktualizację zgodną z wytycznymi dla JPK, wskazanymi przez Ministerstwo Finansów.
Aktualizacja posiadanego oprogramowania może wiązać się z dodatkowymi kosztami, ale należy je ponieść, ponieważ wysyłka JPK_VAT już wkrótce, bo od 1 stycznia 2018 roku będzie konieczna dla wszystkich. Niezależnie od sposobu przekazywania pliku, dane będzie trzeba zweryfikować bezpiecznym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym ePUAP.