Od 1 stycznia 2018 roku wprowadzono w Polsce tzw. podatek minimalny, czyli nowy podatek dochodowy od nieruchomości komercyjnych. Z uwagi na fakt, że może on sprawiać wiele problemów w rozliczaniu, Ministerstwo Finansów udzieliło oficjalnych wyjaśnień na jego temat.
Kto zapłaci podatek minimalny?
Zgodnie z zapisami ustaw o PIT i CIT, podatek minimalny, czyli podatek dochodowy dla właścicieli nieruchomości komercyjnych zapłacą te podmioty, które są właścicielami nieruchomości o takim charakterze, których wartość przekracza 10 mln zł.
Jak rozliczać podatek od nieruchomości komercyjnych?
Od nowego roku podatnicy podatku od nieruchomości komercyjnych o wartości powyżej 10 mln zł będą zobowiązani do jego uiszczenia w terminach wskazanych ustawowo. Natomiast nie ma konieczności płacenia najpierw podatku minimalnego, a następnie również zaliczki na podatek dochodowy, pomniejszonej o kwotę podatku minimalnego.
Media przedstawiały nieco inną interpretację przepisów ustaw podatkowych:
-
art. 30g ust. 8-10 ustawy o PIT,
-
art. 24b ust. 8-10 ustawy o CIT.
Wskazywały one, że trzeba dwa razy płacić podatek od jednej nieruchomości. Zwracając uwagę na ust. 10 art. 24b CIT (30g PIT), wpisany do ustawy z 27 października 2017 r. nowelizującej ustawy o PIT i CIT, przewidziano wyeliminowanie konieczności wykonywania przez podatników dwóch płatności: raz podatku minimalnego, a następnie zaliczki na podatek pomniejszonej o kwotę podatku minimalnego.
Podatek minimalny płaci się w trybie miesięcznym, co pokrywa się z płatnościami miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych lub podatek dochodowy od osób prawnych. Podatnik może przystąpić do dokonania płatności nowego podatku w jednym z dwóch trybów:
-
Może zapłacić podatek minimalny, a przy wyliczaniu zaliczki na PIT lub CIT odliczyć ten podatek od podatku należnego CIT lub PIT.
-
Może wpłacić zaliczkę na podatek CIT lub PIT w pełnej wysokości, jeśli jest on niższy niż kwota podatku minimalnego.
W ten sposób można się prawidłowo wywiązać z obowiązku zapłaty tzw. podatku minimalnego.