Podatnicy, którzy objęci są obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonych płatności oraz ci, którzy stosują je dobrowolnie, mają otwarty odrębny rachunek VAT do rachunku bankowego. Gromadzone na nim środki finansowe należą co prawda do podatnika, ale nie może on dowolnie nimi dysponować. W jaki sposób można je spożytkować?
Dokonywanie przelewów z rachunku VAT podatnika
Zgodnie z art. 62b ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 2187 ze zm.) z rachunku VAT podatnika, który stosuje mechanizm podzielonych płatności (split payment), można dokonać zapłaty m.in.:
-
Kwoty podatku VAT wynikającej z faktury, która dokumentuje nabycie towarów lub usług, bądź kwoty podatku VAT wynikającej z wystawionej przez podatnika faktury korygującej (na podstawie komunikatu przelewu na rachunek VAT).
-
Na rachunek urzędu skarbowego kwot:
-
Podatku od towarów i usług, w tym podatku z tytułu importu towarów, dodatkowego zobowiązania podatkowego w podatku VAT oraz odsetek za zwłokę w podatku od towarów i usług lub odsetek za zwłokę od dodatkowego zobowiązania podatkowego.
-
Podatku dochodowego PIT lub CIT oraz zaliczek na te podatki, a także odsetek za zwłokę w podatku PIT lub CIT oraz odsetek od zaliczek na te podatki.
-
Podatku akcyzowego, przedpłaty podatku akcyzowego, wpłat dziennych, odsetek za zwłokę w podatku akcyzowym oraz odsetek od przedpłat podatku akcyzowego.
-
Należności celnych oraz odsetek za zwłokę od tych należności.
-
-
Należności związane ze składkami ZUS.
Przy zapłacie zobowiązania VAT przelewem podatkowym w pierwszej kolejności będą wykorzystywane dodatkowo środki zgromadzone na rachunku VAT podatnika.
Co z niewykorzystanymi środkami?
Może się zdarzyć, że kwota podatku VAT, znajdująca się na rachunku VAT podatnika, będzie tak wysoka, że pozostanie na nim duża suma. Można uwolnić ją na wniosek podatnika, który trzeba skierować do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Wnioskuje się przy tym o dokonanie przelewu środków zgromadzonych na rachunku VAT na wskazany przez podatnika rachunek bankowy albo rachunek w SKOK, dla których jest prowadzony ten rachunek. We wniosku podatnik powinien podać wysokość środków zgromadzonych na rachunku VAT, które mają być przekazane podatnikowi.
Wniosek o przekazanie środków z rachunku VAT na rachunek podatnika rozpatrywany jest przez naczelnika urzędu skarbowego w terminie 60 dni od daty otrzymania wniosku.