Prowadzenie działalności gospodarczej sezonowo jest właściwe m.in. dla gastronomii, sprzedaży ozdób choinkowych czy pamiątek nad morzem. To tylko przykłady firm, które mogą działać tylko sezonowo. Powinny one zapoznać się z zasadami amortyzacji środków trwałych, które używane są wyłącznie przez pewien czas.
Bez amortyzacji przez cały rok
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, środki trwałe użytkowane sezonowo przez przedsiębiorców, zwykle takich, którzy również działają tylko przez kilka miesięcy w roku, należy amortyzować wyłącznie w okresie ich wykorzystywania. Nieprawidłowe jest dokonywanie odpisów amortyzacyjnych przez cały rok.
Jeśli np. maszyna produkcyjna działa przez 3 miesiące w roku, to tylko te 3 miesiące mogą być wykorzystane do dokonania odpisów amortyzacyjnych, zaś przez pozostałe 9 miesięcy roku środek trwały w ogóle nie podlega amortyzacji.
Jak wysokich odpisów dokonywać?
Ważnym elementem amortyzacji dokonywanej przez podatnika sezonowo będzie ustalenie wysokości miesięcznych odpisów. Można dokonać ich oszacowania na podstawie jednej z dwóch metod polegających na podzieleniu rocznej kwoty odpisów amortyzacyjnych przez:
- liczbę miesięcy w sezonie,
- 12 miesięcy w roku.
Podatnik samo może wybrać, jak amortyzować dany środek trwały używany sezonowo. Przy obu tych metodach wyliczona kwota odpisu amortyzacyjnego będzie zaliczana do kosztów podatkowych co rok przez dany okres użytkowania środka trwałego. Przy pierwszej z wymienionych metod łączna kwota odpisów amortyzacyjnych w sezonie będzie wyższa i równa rocznej kwocie odpisu amortyzacyjnego.
Dlatego możliwość naliczania odpisów amortyzacyjnych wyłącznie w okresie użytkowania środka trwałego nie musi oznaczać, że suma odpisów będzie niższa niż wówczas, gdy środek trwały amortyzowany jest przez cały rok. Podatnik może podjąć decyzję, czy chce zmniejszyć obciążenie podatkowe przez większe odpisy amortyzacyjne, ale skrócić tym samym okres amortyzacji, czy wybrać mniejsze odpisy, ale w wydłużonym okresie amortyzacji (metoda druga). Bez względu na dokonaną decyzję, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się i zalicza w koszty uzyskania przychodów po stronie podatnika tylko w sezonie wykorzystywania składnika majątku.