Estoński CIT jest atrakcyjną formą opodatkowania niektórych podatników. To potoczna nazwa ryczałt od dochodów spółek, który pozwala na zapłatę podatku dochodowego od osób prawnych w dopiero w momencie, gdy dochodzi do dystrybucji zysku. Taka forma jest korzystna dla wielu firm. Pojawia się jednak pytanie, czy w przypadku estońskiego CIT podatnik ma obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych?
Obowiązek w zakresie cen transferowych
Bez względu na to, czy spółka stosuje opodatkowanie na zasadach właściwych dla CIT czy ryczałt od dochodów spółek określany jako estoński CIT, w każdym przypadku będzie objęta obowiązkiem sporządzenia dokumentacji cen transferowych.
Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w interpretacji z dnia 17 listopada 2023 roku. Wskazał on, że podatnicy estońskiego CIT podlegają regulacjom dotyczącym cen transferowych, które określono w rozdziale 1a ustawy o CIT.
W zakresie ustalania obowiązków na potrzeby cen transferowych nie ma znaczenia, czy podatnik będzie opodatkowany na zasadach ogólnych czy wybierze dla siebie estoński CIT. Potwierdzone zostało to w interpretacji indywidualnej z dnia 1 lipca 2022 roku, gdzie dyrektor KIS wskazał, że w przepisach ustawy o CIT nie ma żadnych przesłanek wskazujących na wyłączenie obowiązków w zakresie cen transferowych dla podatników wybierających zryczałtowaną formę opodatkowania CIT.
Kto jest zwolniony z przygotowania dokumentacji cen transferowych?
Ustawa o CIT uwzględnia możliwość skorzystania przez niektórych podatników ze zwolnienia z przygotowania dokumentacji cen transferowych. Konieczne jest przy tym spełnienie warunków przewidzianych w art. 11n ustawy o CIT przez podatnika opodatkowanego estońskim CIT. Podmioty powiązane z siedzibą lub miejscem zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, które jednocześnie realizują między sobą transakcje i osiągają dochód podatkowy, nie są objęte obowiązkiem przygotowywania wskazanej dokumentacji.