W czasie pandemii koronawirusa prowadzenie działalności gospodarczej zostało utrudnione, a dla wielu przedsiębiorców stało się to zwyczajnie niemożliwe. Niektórzy musieli zapewnić wszystkim swoim pracownikom maseczki ochronne, przyłbice, rękawiczki jednorazowe czy też płyny dezynfekujące, by podwładni mogli pracować w bezpiecznych warunkach. Czy koszty zakupu takich środków ochronnych można doliczyć do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej?
Środki ochrony dla pracowników w kosztach uzyskania przychodów
Kosztem podatkowym, czyli kosztem uzyskania przychodów, według obowiązujących przepisów są wszelkie wydatki poniesione w celu zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów czy uzyskania takiego przychodu.
Czy w świetle tego wydatki poniesione na potrzeby zakupu maseczek ochronnych, rękawiczek jednorazowych i tym podobnych środków ochrony osobistej można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Jak twierdzą eksperci, wydatki te bezpośrednio wiążą się z wypełnianiem przez pracodawcę obowiązków wynikających z Kodeksu pracy. W ten sposób pracodawca zapewnia pracownikom bezpieczeństwo i higienę pracy.
Należy uznać wydatki na maseczki, rękawiczki czy płyny dezynfekcyjne dla pracowników za pośrednie koszty uzyskania przychodów. Można je więc zaliczyć do kosztów podatkowych z działalności gospodarczej, co pozwoli na zmniejszenie podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, albo powstanie straty podatkowej, do rozliczenia w kolejnych okresach.
Czy przekazanie pracownikom środków ochronnych spowoduje powstanie przychodu?
Z drugiej strony pojawia się problem, czy przekazanie pracownikom środków ochrony osobistej w czasie pandemii koronawirusa spowoduje powstanie przychodu do opodatkowania? Zdaniem doradców podatkowych nie wiąże się to z koniecznością zapłaty przez takie osoby podatku dochodowego, nie powstanie więc przychód, który byłby opodatkowany w ramach PIT.