Podmioty prowadzące księgowość w formie ksiąg rachunkowych mają obowiązek sporządzić i złożyć sprawozdanie finansowe. Warunkiem zachowania ważności sprawozdania jest umieszczenie na nim wymaganych podpisów. Sprawdźmy, kto musi podpisać taki dokument.
Kto i gdzie składa sprawozdanie finansowe?
Podmioty prowadzące działalność gospodarczą, czyli przedsiębiorcy mają obowiązek prowadzenia księgowości w celu rozliczenia się z fiskusem, w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów lub ksiąg rachunkowych.
Prowadzący księgi rachunkowe przedsiębiorcy objęci są obowiązkiem sporządzania na ich podstawie sprawozdań finansowych. To najważniejszy raport jednostki gospodarczej. Sporządza się je na koniec każdego roku obrotowego przedsiębiorstwa lub w celu zamknięcia ksiąg rachunkowych. Konieczne jest złożenie rocznego raportu w sądzie rejonowym celem uzupełnienia danych w KRS.
Podpisy na sprawozdaniu finansowym
Dokument sprawozdania finansowego musi być wykonany w sposób rzetelny i porównywalny, aby jego adresat mógł szybko odczytać wszystkie niezbędne informacje. Zgodnie z art. 52 par. 2 ustawy o rachunkowości sprawozdanie finansowe podpisuje, wraz z datą złożenia podpisu, osoba, która odpowiada za prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz kierownik jednostki. W przypadku, gdy jednostką kieruje organ wieloosobowy, wszyscy jego członkowie muszą złożyć podpisy pod przygotowanym uprzednio sprawozdaniem finansowym.
Uwaga! Można odmówić złożenia podpisu pod sprawozdaniem finansowym, ale należy załączyć do niego pisemne uzasadnienie, dlaczego tak się stało.
Brak podpisu pod sprawozdaniem finansowym
Jeśli na sprawozdaniu finansowym zabraknie jakiegoś podpisu, a nie zostanie do niego dołączony dokument z wyjaśnieniem tej sytuacji, to sprawozdanie sporządzone jest niezgodnie z ustawą o rachunkowości. Dokument jest niekompletny i powstają braki formalne.
Powołując się na art. 77 pkt 2 ustawy o rachunkowości, ten, kto dopuszcza sporządzenie sprawozdań finansowych niezgodnie z przepisami ustawowymi, ryzykuje nałożeniem na niego kary grzywny, kary pozbawienia wolności do lat dwóch lub obarczenie go obiema karami łącznie.