Wspólnicy na poczet kapitału zakładowego mogą wnieść wkład do majątku spółki w postaci pieniężnej lub niepieniężnej. Taki wkład niepieniężny nazywany jest aportem (mogą to być prawa majątkowe, nieruchomości, rzeczy ruchome, wierzytelności, patenty itp. lub środki trwałe mogące przynieść korzyści ekonomiczne w dłuższym okresie). Taki środek trwały przekazywany w formie aportu rzeczowego musi zostać wyksięgowany z ewidencji wnoszącego aport i ujęty w ewidencji otrzymującego go. Wniesienie aportu jest wkładem w utworzenie lub powiększenie majątku spółki i daje prawo do udziału w jej zyskach.
U osoby przekazującej aport w postaci pojedynczych składników majątku występuje zasada opodatkowania VAT takiego wkładu, ponieważ w świetle prawa jest to traktowane dla celów VAT jako dostawa towaru. Wtedy podmiot wnoszący aport jest zobowiązany do udokumentowania go wystawioną fakturą z zastosowaniem stawki właściwej dla składnika majątku będącego przedmiotem aportu. Wysokość udziałów obejmowanych w zamian za aport strony powinny ustalić między sobą np. w umowie spółki stanowiącej podstawę wniesienia aportu. Standardowo stosuje się zapis, że udziały zostaną objęte w wysokości odpowiadającej wartości netto aportu, a podatek VAT należny od tej transakcji (którym obarczony jest wspólnik wnoszący aport) zostanie zwrócony mu przez wspólnika otrzymującego taki wkład. Wyjątkiem jest sytuacja jeśli sprzedaż składników majątku (w odniesieniu do przepisów ustawy o VAT) jest zwolniona z opodatkowania – wtedy również aport takich środków również nie będzie objęty koniecznością opodatkowania.
W księgach rachunkowych po stronie osoby wnoszącej aport, powinny znajdować się następujące zapisy związane z przekazaniem środka trwałego: wyksięgowanie z ewidencji bilansowej środków trwałych wniesionych aportem, wystawienie faktury VAT (opisane powyżej) i określenie wartości nominalnej udziałów.
Wniesienie składnika majątku aportem do spółki powoduje u wnoszącego powstanie przychodu z kapitałów pieniężnych (za przychód uznaje się nominalna wartość udziałów w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny). Objęcie udziałów (akcji) zawsze powoduje dla wnoszącego aport powstanie przychodu. Jego wartość odpowiada nominalnej wartości objętych udziałów. Strona wnosząca aport jest zobowiązana do rozliczenia przychodu podatkowego (w wysokości 19% uzyskanego dochodu). Taki dochód należy wykazać w zeznaniu rocznym PIT-38 w takim samym terminie jak dla zeznania rocznego.