Z dniem 1 stycznia 2020 roku zmieniły się zasady wystawiania faktur VAT do paragonów przy transakcjach realizowanych z przedsiębiorcami. Zasady te dotyczą nakładania obowiązku na sprzedających i wystawców faktur do umieszczania na paragonach numeru NIP nabywcy, aby możliwe było wystawienie faktury VAT do takiego paragonu fiskalnego. To podstawowa kwestia, o jakiej należy pamiętać przy fakturowaniu od 2020 roku.
Kiedy wystawiana jest faktura do paragonu?
Zakup towaru lub usługi może być ewidencjonowany przy zastosowaniu kasy rejestrującej, na podstawie paragonu fiskalnego. Jednocześnie na żądanie klienta można go również potwierdzić z wykorzystaniem faktury VAT. Przedsiębiorca zgodnie z art. 106b ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług ma obowiązek wystawić fakturę w przypadku, gdy klient poprosi o taki dokument w terminie 3 miesięcy. Termin ten liczony jest od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.
NIP obowiązkowo na paragonie
Obecnie sprzedawca towarów lub usług nie będzie uprawniony do wystawienia faktury VAT, nawet na życzenie klienta, jeśli ten nie podał numeru NIP w momencie wystawiania paragonu i numer ten nie znalazł się na nim. W przypadku, gdy numer NIP nie widnieje na paragonie, sprzedawca nie może zgodnie z prawem wystawić faktury do paragonu.
Wynika to z art. 106b ustawy o VAT, w którym dodano nowy ust. 5. W przypadku sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej fakturę podatnik może wystawić na rzecz nabywcy towarów i usług, będącego podatnikiem, wyłącznie jeżeli paragon dokumentujący tę sprzedaż zawiera jego numer NIP.
Sankcje za wystawienie faktury do paragonu bez NIP
Jeśli pomimo braku na paragonie numeru NIP przedsiębiorca wystawi fakturę VAT, w takim przypadku zostanie nałożona na niego sankcja w wysokości 100 proc. wartości podatku należnego. Przyjęcie takiej faktury przez nabywcę również grozi taką samą sankcją dla niego, jeśli taką fakturą się posłuży.