Kiedy trzeba być vatowcem?

Podatek VAT, zwany jest również podatkiem od towarów i usług. Przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 roku regulują sferę opodatkowania podatkiem VAT. Tam właśnie znajdziesz odpowiedź, na pytanie: Czy musisz być VAT-owcem, czy też nie.

Z definicji podatnika wynika, że jest nim osoba fizyczna, która wykonuje samodzielnie działalność gospodarczą. Działalność taka obejmuje nie tylko producentów, ale również świadczących usługi i handlowców.

Rejestracji VAT dokonujesz w urzędzie skarbowym właściwym dla Ciebie, na formularzu VAT-R. Decydując się na rejestrację maksymalny termin, który Cię obowiązuje, to moment przed dokonaniem pierwszej, opodatkowanej sprzedaży.

Ustawa, o której tutaj mowa przedstawia zwolnienia zarówno podmiotowe, jak i przedmiotowe. Zacznijmy od tych drugich – kto nie musi płacić podatku od towarów i usług? Podatnicy, których łączna wartość sprzedaży opodatkowanej w poprzednim roku, nie przekroczyła kwoty 150000 zł, nie muszą być płatnikami VAT. Zwolnienie traci moc z chwilą przekroczenia wymienionej kwoty i wówczas opodatkowana zostaje nadwyżka ponad 150 000zł.

Istnieją rodzaje działalności, gdzie nie można zastanawiać się, czy płacić, czy też nie podatku VAT… Przymus płacenia podatku VAT istnieje w przypadku importu towarów i usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla których to podatnikiem jest ich nabywca. Kwestia ta dotyczy również podatników, którzy dokonują dostaw wyrobów z metali szlachetnych, nowych środków transportu, towarów, które opodatkowane są podatkiem akcyzowym, wyłączając z tej listy między innymi perfumy i wody toaletowe, energię elektryczną, kosmetyki do ust i do oczu, tytoń do palenia, itd., tereny budowlane oraz te z przeznaczeniem pod zabudowę do świadczenia usług prawniczych, w zakresie doradztwa, wykonywania usług jubilerskich, nie mających miejsca zamieszkania lub siedziby na terytorium kraju. Artykuł 43 ustawy o podatku od towarów i usług przedstawia listę dostaw, które są zwolnione z płacenia podatku. Wyróżnia się tam między innymi dostawę złota dla Narodowego Banku Polskiego, dostawę ludzkich organów, świadczenie usług przez techników dentystycznych w zakresie wykonywania przez nich zawodu.

Warto w tym miejscu nadmienić, że od 1 stycznia 2014 roku, zmianie uległ moment, w którym powstaje obowiązek podatkowy. Obecnie obowiązek podatkowy zaczyna istnieć z chwilą fizycznego dokonania dostawy towarów lub z chwilą wykonania usługi. Mowa tutaj również o częściowym wykonaniu usługi, jeżeli co do tej części została określona stawka zapłaty. Jako przykład można tutaj podać usługę, z której świadczeniem związane są określone, następujące po sobie terminy płatności – wówczas według ustawy, taka usługa jest uznawana za wykonaną z upływem każdego terminu płatności. Co jeżeli usługa jest wykonywana długoterminowo i po upływie kreślonego okresu czasu nie ma możliwości uiszczenia za wykonaną pracę, zapłaty? Wówczas taka usługa jest uznawana za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego.

Wynika z tego, iż obowiązek nie ma już nic wspólnego z datą widniejącą na fakturze, jak to było w niektórych przypadkach do tej pory.

Jak w większości ustawowych przypadków, także tutaj istnieją odstępstwa od ogólnych reguł. W Ustawie o VAT w art. 19a ust. 5 pkt 1 mowa jest o powstaniu obowiązku podatkowego w chwili otrzymania zapłaty (całości lub jej części). Tak dzieje się w przypadku wydania przez komitenta komisantowi towarów w oparciu o umowę komisu, przeniesienia z nakazu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu towarów w zamian za odszkodowanie, dokonywania w trybie egzekucji dostawy towarów, które są własnością dłużnika lub będących w jego posiadaniu z naruszeniem prawa, świadczenia usług związanych z postępowaniem sądowym lub przygotowawczym, a zleconych przez sad powszechny, administracyjny, wojskowy. Przedstawiono tutaj oczywiście tylko przykłady.

W przypadku, dotacji, subwencji i innego rodzaju dopłat, obowiązek podatkowy w stosunku do tej kwoty powstaje w momencie otrzymania jej całości lub części.

Istnieją przypadki, gdzie obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. Dzieje się tak w przypadku usług budowlanych, budowlano-montażowych, dostarczenia książek drukowanych, gazet, czasopism, magazynów wraz z czynnościami związanymi z ich drukowaniem, za wyjątkiem map i ulotek, dostaw energii elektrycznej, cieplnej, chłodniczej, gazu przewodowego, świadczenia usług telekomunikacyjnych. Znowu przytoczono tylko nieliczne przykłady potwierdzające przypadki określone w ustawie.

Dalej studiując ustawę o VAT, opisany zostaje przypadek powstania obowiązku podatkowego w związku z zaliczkami, zadatkami, ratami, czy przedpłatami. Obowiązek taki powstaje w chwili otrzymania tych kwot.

Jeżeli, już zaistnieje obowiązek podatkowy i staniesz się płatnikiem VAT, możesz dokonać krótkiego podsumowania: Jakie pozytywy i jakie negatywy niesie za sobą płacenie podatku od towarów i usług.

Dużą zaletą jest możliwość dokonania wyboru, czy przedsiębiorca chce płacić podatek VAT, czy też nie. Właściciel niewielkich rozmiarów firmy, który nigdy nie jest w stanie przekroczyć kryterium kwotowego kwalifikującego go jako płatnika, może dokonać sam wyboru i podjąć decyzję, czy być vatowcem, czy też nie. Kolejnym atutem jest możliwość odliczenia VAtu . Dotyczy to nabywanych towarów i usług, które służą do czynności opodatkowanych i wykorzystywane są w działalności gospodarczej, Odliczenie następuje od podatku, który właściciel w wpłaca do urzędu skarbowego – przykładowo pochodzącego z udokumentowanych fakturami VAT transakcji zakupu wyposażenia biura, komputerów, itp.

Świadcząc usługi na rzecz innych firm będących płatnikami VAT, firma jest bardziej atrakcyjna, a jej usługi są dużo częściej wybierane z uwagi na możliwość odliczenia VAtu – także w konsekwencji, ceny które płacą są cenami netto i są niezwykle konkurencyjnymi na rynku.

Bycie podatnikiem, wiąże się ze skrupulatnym prowadzeniem rejestrów VAT zakupów i sprzedaży. Wady są właśnie związane z nadmierną biurokratyzacją i koniecznością składania deklaracji.

Bycie płatnikiem VAT niesie za sobą szereg obowiązków, którym musisz sprostać. Jednak, jak w każdej sferze, również tutaj bycie vatowcem to szereg atutów i przywilejów.


Komentarze

  1. Ciekawy post. Zapisalem twoj blog w ulubionych.
    Teraz bede tu zagladal czesciej. Powinienes jedynie zmienic grafike bo ta wyglada troche nieprofesjonalnie.

Możliwość komentowania została wyłączona.