Każda firma może być poddana kontroli podatkowej, podobnie jak po prostu każdy podatnik czy płatnik. Urząd skarbowy przeprowadza kontrole zgodnie z istniejącymi przepisami, które określają również, jak długo mogą one trwać.
Limity z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej
Podstawą prawną funkcjonowania każdego przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą jest ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Określono w niej przebieg i czas prowadzenia ewentualnej kontroli podatkowej. W rozdziale V wskazano liczbę dni, w ramach których może być prowadzona kontrola tego rodzaju, a ich liczba zależna jest od wielkości przedsiębiorcy:
-
12 dni roboczych – mikroprzedsiębiorcy,
-
18 dni roboczych – małe przedsiębiorstwa,
-
24 dni robocze – średnie przedsiębiorstwa,
-
48 dni roboczych – pozostałe przedsiębiorstwa.
Od kiedy liczy się czas kontroli?
Wiedząc już, jak długo może trwać kontrola, warto wiedzieć też, od kiedy czas ten będzie liczony. Czas trwania kontroli należy rozumieć jako okres od jej wszczęcia do zakończenia. Momentem wszczęcia kontroli jest dzień doręczenia kontrolowanemu podmiotowi upoważnienia do przeprowadzenia kontroli wraz z okazaniem legitymacji służbowej.
Datą zakończenia kontroli podatkowej będzie dzień przypadający na doręczenie protokołu kontroli danemu podmiotowi. Tak wynika z Ordynacji podatkowej. Niemniej z wykładni przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej mowa jest o tym, że do czasu kontroli trzeba wliczyć dni, w których organ podejmował czynności kontrolne w siedzibie przedsiębiorcy.
Czy kontrola może być wydłużona?
Z przepisów wynika, że organy kontroli podatkowej powinny ją przeprowadzić i zakończyć bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie wskazanym w upoważnieniu do jej wszczęcia. Zdarza się jednak, że kontrolujący przedłuża czas trwania kontroli i jest to dopuszczalne. Jeśli kontroler wie, że nie zakończy kontroli w terminie, powinien poinformować o tym na piśmie kontrolowanego, podać przyczynę przedłużenia kontroli i wskazać nowy termin zakończenia. Można nawet kilka razy wydłużać kontrolę podatkową, ale podatnik może się temu sprzeciwić.
Może ponaglić kontrolerów, kierując ponaglenie do organu wyższego stopnia. Organ ten, jeśli uzna ponaglenie za zasadne, wyznaczy dodatkowy termin zakończenia kontroli oraz wyjaśni, dlaczego kontrola nie została zakończona terminowo. Podatnik może też wnieść skargę do sądu administracyjnego na przewlekłe prowadzenie postępowania.