W przeciętnie 40-godzinnym tygodniu pracy, jaki zakłada Kodeks pracy, obowiązki zawodowe pracownicy wykonują zwykle od poniedziałku do piątku, średnio po 8 godzin dziennie. Oznacza to, że sobota jest dla nich dniem wolnym od pracy. W niektórych przypadkach, w wielu branżach działalności, praktykowana jest jednak praca w weekendy. Co przysługuje pracownikowi za pracę w sobotę?
Kiedy pracownicy pracują w sobotę?
Kodeks pracy zakłada, że pracodawcy mogą nakazać swoim podwładnym pracę w soboty tylko w wyjątkowych sytuacjach. Mogą zlecić pracę w sobotę, jeśli:
-
istnieje konieczność prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia, zdrowia lub mienia,
-
koniecznie trzeba usunąć w sposób bezzwłoczny awarię w zakładzie pracy,
-
występują szczególne potrzeby pracodawcy.
Praca pozarozkładowa w sobotę powoduje, że pracownikowi przysługują określone prawa. Jakie?
Wolne i dodatkowe wynagrodzenie
Właściwie zakwalifikowanie dodatkowych godzin pracy w sobotę do godzin nadliczbowych, pozarozkładowych, powoduje, że pracownikowi przysługuje inny dzień wolny od pracy. Owy wolny dzień powinien być udzielony do końca okresu rozliczeniowego, w terminie uzgodnionym z pracownikiem.
Nie ma przy tym znaczenia, czy pracownik pracował 8 godzin w sobotę czy tylko 3 godziny. Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasy pracy – zasadniczo ponad 8-godzinną dobową lub 40-godzinną tygodniowo, a także w soboty i niedziele czy święta, jest postrzegana jako praca w godzinach nadliczbowych. Dlatego należy opłacić ją normalnym wynagrodzeniem oraz:
-
w przypadku przekroczeń dobowych:
-
100 proc. dodatku – gdy praca przypada w nocy, w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w dniu wolnym od pracy, jaki został udzielony pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę i w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy albo
-
50 proc. dodatku – gdy przypada w innym dniu lub porze.
-
-
w przypadku przekroczeń średniotygodniowych – 100 proc. dodatek.
Uwaga! Pracownik ma prawo w każdej dobie do co najmniej 11 godzin odpoczynku przed podjęciem kolejnej pracy.