Od lutego 2018 roku obowiązek przesyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego w zakresie podatku od towarów i usług będzie obejmować także najmniejszych przedsiębiorców, mieszczących się w definicji mikrofirm. Dotychczas JPK_VAT musieli przesyłać do Ministra finansów duzi przedsiębiorcy, mali i średni.
Stopniowe wprowadzanie obowiązku wysyłki JPK_VAT
Na mocy postanowień art. 82 § 1b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, obowiązkiem przekazywania plików JPK_VAT objęci są:
-
osoby prawne,
-
jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej,
-
osoby fizyczne, prowadzące księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych.
Jako pierwsi plik JPK_VAT przesyłali fiskusowi duzi przedsiębiorcy – od 1 lipca 2016 roku. Dołączyli do nich mali i średni przedsiębiorcy w styczniu 2017 roku. Obecnie, w terminie do 27 lutego 2018 roku po raz pierwszy ten obowiązek sprawozdawczy wypełnią mikroprzedsiębiorcy.
Muszą oni bez uprzedniego wezwania organu podatkowego przekazać do Ministra finansów informację JPK_VAT za styczeń 2017 roku. W pliku tym muszą znaleźć się dane dotyczące prowadzonej ewidencji zakupu i sprzedaży w ramach podatku VAT.
Jak przesyłać Jednolity Plik Kontrolny
Wysyłka pliku JPK_VAT do Ministra finansów powinna być realizowana przez zobowiązane ku temu podmioty przy użyciu środków komunikacji elektronicznej. Plik musi mieć logiczną strukturę taką samą, jak ta, która została opisana w art. 193a § 2 ww. ustawy, na zasadach dotyczących przesyłania ksiąg podatkowych – całych lub ich części określonych we właściwych przepisach, wydawanych na podstawie ar. 193a § 3. Informacja JPK_VAT ma dotyczyć działań, jakie podejmował dany przedsiębiorca w ubiegłym miesiącu. Plik musi trafić do fiskusa w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z oznaczeniem okresu, którego ta informacja dotyczy. Jako że 25 lutego jest dniem wolnym od pracy, termin na wysyłkę JPK_VAT przez małych przedsiębiorców za styczeń 2018 roku został przesunięty na 27 lutego 2018 roku.