Wydatki poniesione na zdobycie odpowiedniego wykształcenia czy kwalifikacji zawodowych oraz na ich podniesienie, mogą być w pewnych przypadkach zaliczone w poczet kosztów uzyskania przychodów po stronie przedsiębiorcy. Kiedy będzie to miało miejsce?
Edukacja pracowników
Pracodawca może wziąć na siebie wydatki związane z edukacją swoich podwładnych, choć partycypacja w kosztach czy całkowite ich ponoszenie nie są jego obowiązkiem. Jak wskazuje Kodeks pracy, pracodawca powinien jedynie wspierać pracowników w procesie podnoszenia kwalifikacji. Pracodawca powinien wówczas:
-
udzielić urlopu szkoleniowego pracownikowi,
-
udzielić zwolnienia z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, aby punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania.
Dobrowolnie pracodawca może przyznać pracownikowi, zgodnie z art. 1033 Kodeksu pracy dodatkowe świadczenia, m.in. pokryć koszty kształcenia, przejazdów, podręczników i niezbędnego zakwaterowania. Katalog takich świadczeń jest otwarty. Tematyka i zakres szkolenia muszą mieć przy tym związek z profilem działalności firmy. Wówczas będzie mógł zaliczyć wydatki dokonane w związku z edukacją pracowniczą do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej. Istnieje bowiem ścisły związek pomiędzy tematyką kursu, szkolenia czy studiów z pracą wykonywaną przez pracownika.
Wydatki na szkolenie przedsiębiorcy
Również i sam pracodawca może kształcić się i szkolić w konkretnym kierunku. Jeśli zaś wiedza ze szkolenia jest dla niego przydatna w prowadzeniu firmy i osiąganiu przychodów, jak najbardziej może koszty związane z nauką zaliczyć do kosztów podatkowych.
Wydatki te powinny być uzasadnione racjonalnie i gospodarczo, tj. spełniać kryterium celowości. Nie jest ono spełnione w przypadku dokształcania, które ma podnieść jedynie ogólny poziom wiedzy podatnika. Wydatki takie będą zakwalifikowane do wydatków poniesionych na cele osobiste, bez wpływu na pulę kosztów podatkowych w prowadzonej działalności gospodarczej.