Od 1 stycznia 2017 roku w Polsce obowiązuje tzw. minimalna stawka godzinowa za pracę, której nie należy mylić z minimalnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej. Ile ona wynosi i kto może liczyć na podwyżki wraz z nadejściem nowego roku?
Dla zleceniobiorców i samozatrudnionych
Zgodnie z przyjętymi przepisami ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, od 1 stycznia 2017 roku osoby fizyczne przyjmujące zlecenie, czyli zleceniobiorcy oraz osoby świadczące usługi jednoosobowo w ramach samozatrudnienia, tj. samozatrudnieni, będą mieli zagwarantowaną minimalną stawkę godzinową za pracę.
Takie warunki wynagradzania obowiązują jednak wyłącznie wówczas, gdy o miejscu i czasie wykonywania zlecenia lub świadczenia usług decyduje zleceniodawca, lub osoba zlecająca wykonanie usług. W przeciwnym wypadku zleceniobiorcy lub samozatrudnionemu będzie przysługiwało tylko wynagrodzenie prowizyjne.
Minimalne wynagrodzenie za godzinę pracy obowiązuje, gdy z treści umowy wynika obowiązek realizacji zlecenia w danym miejscu lub o określonym czasie. Dodatkowym warunkiem stosowania przepisów ustawy o minimalnej stawce godzinowej za pracę będzie to, aby wynagrodzenie nie było ustalone w formie prowizyjnej, uzależnionej od wyników.
Wyłączenie niektórych umów
Pomimo wykonywania umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług w ramach samozatrudnienia, nie wszystkie osoby fizyczne będą miały prawo do minimalnego wynagrodzenia godzinowego. Z art. 8d pkt 2-5 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu po nowelizacji wynika, że z przepisów tych wyłączone są umowy:
-
gdzie przedmiotem są usługi opiekuńcze i bytowe, które były realizowane przez prowadzenie rodzinnego domu pomocy na podstawie art. 52 ustawy o pomocy społecznej;
-
na podstawie których ze względu na charakter sprawowanej opieki, usługi są świadczone w sposób nieprzerwany przez okres dłuższy niż doba, dotyczy to m.in.:
-
rodzin zastępczych zawodowych,
-
rodzinnych domów dziecka,
-
funkcji rodziny pomocowej,
-
funkcji dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego,
-
funkcji wychowawcy wyznaczonego do pomocy w kierowaniu placówką opiekuńczo-wychowawczą typu rodzinnego, jeśli w placówce tej nie ma zatrudnionego dyrektora.
-
-
w których przedmiotem są usługi polegające na sprawowaniu opieki nad grupą osób lub osobami podczas wypoczynków lub wycieczek, o ile ze względu na charakter sprawowanej opieki usługi są świadczone nieprzerwanie przez czas przekraczający dobę;
-
w zakresie usług opieki domowej pełnionej nad osobą niepełnosprawną, chorą przewlekle lub w podeszłym wieku, jeśli osoba świadcząca usługi zamieszkuje wspólnie w mieszkaniu lub domu osoby, na rzecz której opieka jest realizowana, a ze względu na charakter sprawowanej opieki usługi są świadczone jednej osobie lub wspólnie zamieszkującej rodzinie nieprzerwanie przez czas dłuższy niż jedna doba.
Dlatego w praktyce nie wszyscy zleceniobiorcy i samozatrudnieni uzyskiwać będą od 2017 roku wynagrodzenie o minimalnej stawce godzinowej, która na rok bieżący została określona na poziomie 13 zł brutto.