Od kilku lat wszystkie ubezpieczone osoby otrzymują od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych listy z informacją m.in. o wysokości składek i przyszłej emerytury. W dzisiejszym artykule omówimy i wyjaśnimy czym dokładnie jest tak zwana emerytura hipotetyczna oraz w jaki sposób następuje obliczenie jej wysokości.
Emerytura hipotetyczna obliczana jest tylko i wyłącznie dla tej części osób ubezpieczonych, które na dzień 31 grudnia poprzedniego roku ukończyły co najmniej 35 lat. W informacji przekazanej przez ZUS, w punkcie szóstym, podane są dwie kwoty: wysokość hipotetycznej emerytury z ZUS, przy założeniu że osoba pracująca w tym momencie kończy pracę i nie będą odkładane już żadne składki, a przejście na emeryturę nastąpi po osiągnięciu odpowiedniego wieku (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn) oraz wysokość hipotetycznej emerytury z ZUS, przy założeniu, że praca zawodowa (a co za tym idzie odkładanie składek emerytalnych) miałoby miejsce aż do samej emerytury. Podstawą obliczenia emerytury według pierwszego wariantu (przerwanie pracy i czekanie na osiągnięcie wieku emerytalnego) są informacje zgromadzone na indywidualnym koncie ubezpieczonego czyli składki na ubezpieczenie emerytalne za okres od 1 stycznia 1999r. do 31 grudnia 2011r. oraz dane dotyczące kapitału początkowego. Jedne i drugie zwaloryzowane, a oprócz tego składki zewidencjonowane za 2012 rok w kwocie nominalnej. Te wszystkie zgromadzone dane, informacje są następnie dzielone przez tzw. średnie trwania życia (na podstawie tablic podawanych przez Główny Urząd Statystyczny).
W drugim wariancie (praca do samej emerytury) przy obliczaniu wysokości hipotetycznej emerytury, suma zgromadzonych składek zwiększona zostaje o kwotę składek hipotetycznych. Przyjmuje się, że za każdy pełny miesiąc przypadający do osiągnięcia wieku emerytalnego na koncie ubezpieczonego będzie ewidencjonowana składka w wysokości średniej miesięcznej kwoty składek na ubezpieczenie emerytalne z całego dotychczasowego okresu ubezpieczenia.
Emerytury hipotetycznej nie należy mylić z tak zwaną emeryturą prognozowaną, która obliczana jest przez kalkulator emerytalny (na indywidualnym profilu PUE – Platformy Usług Elektronicznych). Kwota emerytury prognozowanej zależy od założeń makroekonomicznych przyjętych w tym kalkulatorze, danych klienta z ostatniej informacji o stanie konta w ZUS, przyszłych waloryzacji składek oraz przyszłych składek (każdy zainteresowany może podać wysokość swoich zarobków, którą będzie osiągał w przyszłości). Podczas obliczeń kalkulator korzysta ze średniego dalszego trwania życia z ostatniej prognozy demograficznej Eurostatu przygotowanej dla Polski. Uwzględniona zostaje również coroczna waloryzacja zgromadzonych składek oraz wskaźnik inflacji (czego nie ma przy wyliczaniu emerytury hipotetycznej). Inny sposób oraz inne założenia podczas obliczania prognozowanej emerytury powodują różnice w wysokości kwot obydwu świadczeń: emerytury hipotetycznej i prognozowanej.