Z dniem 1 stycznia 2016 roku w życie weszły zmiany dotyczące podatku dochodowego. Zgodnie ze zmianami została dokładnie uregulowana kwestia, w którym momencie należy dokonać korekty przychodów i kosztów uzyskania przychodów (w sytuacji kiedy podatnik otrzymuje lub wystawia fakturę korygującą).
Przed 1 stycznia 2016 roku moment dokonania korekty przychodów zależny był tylko i wyłącznie od przyczyny korekty, a moment dokonania korekty kosztów uzyskania przychodów – od określenia kosztu jako koszt bezpośrednio związany z przychodami danego roku. Taka sytuacja powodowała bardzo często konieczność dokonywania „wstecznej” korekty kosztów lub przychodów, co skutkowało zniekształceniem wyników finansowych za dany rok, a w konsekwencji korekty zeznań rocznych i koniecznością opłacenia odsetek od powstałych zaległości podatkowych. Zgodnie z nowelizacją ustawy od początku bieżącego roku fakturę korygującą będzie można ujmować już w momencie jej wystawienia lub otrzymania (jeśli powodem wystawienia tejże faktury nie jest błąd rachunkowy lub oczywista pomyłka, a na przykład udzielenie rabatu przez sprzedawcę po zrealizowaniu dostawy).
Każdy rabat udzielony kontrahentowi przez sprzedawcę (dotyczy to również zwrotów towaru) musi zostać udokumentowany fakturą korygującą (lub innym dokumentem potwierdzającym przyczynę korekty), a moment jej wystawienia decyduje o tym, że w zestawieniach podatkowych zostaje ujęta w tym miesiącu, w którym została wystawiona (nie ma znaczenia wtedy moment wystawienia pierwotnej faktury). Udzielony przez sprzedawcę rabat zmniejsza jego przychód ze sprzedaży, dlatego jeśli sprzedaż nastąpiła na przykład w lutym, a rabat został przydzielony w miesiącu późniejszym, to taki dokument korygujący rozliczany jest w bieżącym okresie rozliczeniowym (tj. w miesiącu wystawienia lub otrzymania takiej faktury). Nie ma więc znaczenia fakt, że korekta dotyczy kosztów z poprzedniego okresu. Jednak, jeśli w miesiącu otrzymania takiego dokumentu korygującego podatnik nie poniósł wcale albo poniósł mniejsze koszty uzyskania przychodu niż wynosi kwota faktury korygującej, jest zobowiązany do zwiększenia przychodów podatkowych o różnicę między jej wartością a poniesionymi kosztami uzyskania przychodów w danym miesięcznym okresie rozliczeniowym. Warto zaznaczyć fakt, że takie rozwiązanie dotyczy udzielania rabatów dla towarów już sprzedanych.
Ustawodawca również przewiduje sytuację, kiedy rabat zostaje przydzielony na przełomie roku. Jeśli faktura korygująca zostaje wystawiona w roku 2016 z powodu udzielonego rabatu, a sprzedaż (zakupy) zostały dokonane w roku poprzednim, wtedy taka faktura jest ujęta w rozliczeniach podatkowych na rok 2016.
Nowe rozwiązania zaprezentowane w ustawie skutkują tym, że podatnicy nie są zmuszeni do deklarowania wartości ujemnych lub przenoszenia korygowanych kwot na kolejny okres rozliczeniowy.