Jeżeli pracownica wraca z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego czy też wychowawczego, to pracodawca, u którego dana osoba jest zatrudniona przez okres 36 miesięcy rozpoczynając od pierwszego miesiąca po powrocie z danego urlopu nie opłacają składek na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych świadczeń Pracowniczych.
Przepisy, które uprawniają pracodawcę do takiego przywileju, zawarte są w art. 104a ustawy z dnia 20 kwietnia 20014 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz w art. 9a ustawy z dnia 13 lipca 2006 roku o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy.
Okres 36 miesięcy, o których tutaj mowa, należy liczyć od pierwszego dnia miesiąca, który następuje po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie urlopu. Oznacza to zatem, że zwolnienie przysługujące pracodawcy, należy stosować w odniesieniu do kwot, które stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.