Od 2025 roku firmy działające na terenie krajów członkowskich Unii Europejskiej mogą korzystać z nowej procedury, w skrócie nazywanej SME – Small and Medium Enterprises. Dotyczy to małych i średnich przedsiębiorstw, które pod pewnymi warunkami mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT. Kiedy jest to możliwe i na jakich zasadach?
Istota procedury SME
Procedura SME jest specjalnym systemem zwolnień z VAT przeznaczonym dla małych i średnich przedsiębiorstw, które prowadzą działalność na terenie UE. Dzięki niej mogą one korzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług nie tylko w kraju rejestracji, gdzie mają swoją siedzibę, ale i w innych państwach członkowskich. System sprawa też, że firmy objęte procedurą SME nie muszą rejestrować się dla celów VAT w każdym kraju, w którym świadczą usługi lub oferują dostawę towarów.
Warunki skorzystania z procedury SME
Dla skorzystania z ułatwienia, jakim w istocie jest procedura SME, firma musi spełnić określone warunki, a wśród nich:
- Limit obrotu na poziomie unijnym – całkowity obrót w całej UE (z wyłączeniem VAT), nie może przekroczyć 100 000 euro w poprzednim roku podatkowym i w roku bieżącym.
- Limit obrotu w danym państwie członkowskim – każdy kraj może ustalić własny prób obrotu, który będzie kwalifikował przedsiębiorcę do zwolnienia z VAT.
- Zgłoszenie do właściwego organu podatkowego – przedsiębiorca musi poinformować krajowy organ podatkowy o zamiarze skorzystania ze zwolnienia z VAT w ramach procedury SME – w Polsce jest to Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
- Brak przeszkód prawnych – przedsiębiorca nie może podlegać żadnym ograniczeniom prawnym w zakresie korzystania ze zwolnienia z VAT.
Dlaczego warto skorzystać z procedury SME?
Korzyścią wynikającą z systemu SME jest uproszczenie rozliczeń podatkowych dla małych i średnich firm i zwolnienie ich z rejestracji do celów VAT czy z płacenia tego podatku. Mogą one uzyskać większą konkurencyjność względem dużych firm.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że pomimo znacznego ułatwienia dla małych i średnich przedsiębiorstw, procedura SME wprowadza obowiązek monitorowania przez nich limitów w obrocie krajowym i unijnym. Ich przekroczenie powoduje automatyczną utratę prawa do zwolnienia i konieczność dokonania rejestracji dla celów VAT w danym kraju członkowskim.