Jakie zmiany w ustawie o VAT czekają nas od 2024 roku?

Zarówno przedsiębiorcy, jak i księgowi powinni naszykować się na szereg zmian w przepisach podatkowych, jakie wejdą w życie 1 stycznia lub 1 lipca 2024 roku. Wiele z nich dotyczy przepisów ustawy o VAT.

Stawka VAT na żywność

Wprowadzona w okresie wysokiej inflacji zerowa stawka VAT na żywność miała przestać obowiązywać z końcem 2023 roku. Wiadomo już jednak, że tak się nie stanie. Rząd zdecydował o utrzymaniu stawki VAT na żywność na poziomie 0 proc. – zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z 9 grudnia 2023 roku w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług. 0 proc. VAT od 1 stycznia 2024 roku będzie obowiązywała na podstawowe produkty spożywcze, wymienione w poz. 1-18 załącznika nr 10 do ustawy o VAT. To między innymi produkty zbożowe, mięso, warzywa i owoce czy nabiał.

Stawka ta ma obowiązywać przez 3 miesiące 2024 roku, czyli do końca marca, a następnie rząd będzie decydował, czy zostanie utrzymana, czy też wróci do pierwotnego poziomu 5 proc.

Podatek minimalny

Dla przedsiębiorców bardzo ważną informacją jest wprowadzenie od 1 stycznia 2024 roku kontrowersyjnego podatku minimalnego. Będzie on z założenia uiszczany przez spółki przynoszące straty w swojej działalności lub osiągających niską dochodowość.

Zmiany zasad wydawania wiążących informacji przez skarbówkę

Od 2024 roku zmieniają się zasady występowania podatników o wydanie wiążących informacji:

  • Stawkowych (WIS),
  • Akcyzowych (WIA),
  • O pochodzeniu (WIP, na gruncie prawa celnego).

Wniosek o wydanie WIS i WIA można będzie składać tylko przez e-urząd Skarbowy, a wnioski o WIP przez portal PUESC. Dotychczas to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydawał wiążące informacje.

Obowiązkowy KSeF

Od 1 lipca 2024 roku natomiast wejdzie w życie najważniejsza zmiana w podatku VAT, ważna dla wszystkich podatników tego podatku. Chodzi tu o powszechny obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur.