Jednym z podstawowych dokumentów, o jaki poprosić możemy w banku, w którym mamy konto osobiste lub konto firmowe, jest wyciąg z rachunku. Może on być stosowany jako potwierdzenie zdolności kredytowej ubiegającego się o zobowiązanie, ale też ma zastosowanie w wielu innych sytuacjach. W jaki sposób można zaksięgować wyciąg bankowy?
Wyciąg bankowy jako dowód księgowy
Księgowi przy wprowadzaniu wpisów do podatkowej księgi przychodów i rozchodów czy do ksiąg rachunkowych prowadzonych dla pełnej księgowości danego podmiotu, posługują się różnymi dowodami księgowymi. Jednym z nich jest wyciąg bankowy. Powinien on mieć przy tym wszystkie ważne informacje, by możliwe było jego poprawne zaksięgowanie. Wśród nich znajdują się:
- opisy operacji gospodarczych z danego przedziału czasowego,
- saldo środków pieniężnych udokumentowanych wyciągiem bankowym – zarówno początkowe, jak i końcowe,
- numer rachunku bankowego,
- daty realizowanych transakcji,
- kwoty zapisanych transakcji.
Wyciąg bankowy a JPK
Podatnicy prowadzący KPiR w formie elektronicznych na żądanie organów podatkowych muszą udostępnić i przekazać wszystkie struktury Jednolitych Plików Kontrolnych (JPK). Jednym z nich jest JPK_WB – wyciąg bankowy. Raportowaniu podlegają przy tym wyciągi bankowe:
- wszystkich rachunków rozliczeniowych, wraz z rachunkami VAT,
- rachunki powiernicze,
- rachunki lokat terminowych,
- rachunki oszczędnościowe.
Metoda księgowania wyciągów bankowych
Dla prawidłowej księgowości wszystkie wyciągi bankowe powinny być podstawą do zaksięgowania kosztów bankowych. Koszty te ewidencjonowane są w 13 kolumnie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, w sekcji pozostałych wydatków ponoszonych przez dany podmiot.
Właściwie można zaksięgować wyciąg bankowy na trzy sposoby, korespondujące z posiadanym przez podatnika programem księgowym:
- poprzez bezpośrednią integrację z bankiem, np. przez aplikację,
- ręcznie,
- za pomocą importu wyciągu bankowego z pliku do programu.